REKLAMA:

Co trzecie małżeństwo w Polsce się rozpada. Gdzie szukać pomocy?

społeczeństwo
31.08.2017 r., godz. 23.25
Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W Zambrowie w 2016 roku na 180 nowych związków małżeńskich przypadły 63 rozwody. Coraz więcej młodych małżeństw ma problemy. Wiele z nich rozpada się już po roku czy dwóch. Czy tak musi być? Gdzie szukać pomocy?

Niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej, nadużywanie alkoholu, dłuższa nieobecność jednego z małżonków – to najczęstsze powody rozstań. Nie umiemy radzić sobie w trudnych momentach, w sytuacjach kryzysowych, nie wiemy, jak wzmacniać nasze relacje z drugą połówką… Wydaje nam się, że rozwód jest najprostszym wyjściem, ale czy najlepszym?

„Każde trudne małżeństwo sakramentalne jest do uratowania!”, gdyż każdy sakramentalny małżonek ma szansę nawrócenia i wypełnienia przysięgi małżeńskiej - tak brzmi główne przesłanie Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR, która już od 14 lat funkcjonuje w Polsce, a niebawem rozpocznie działalność również w Zambrowie.

- „Do Wspólnoty SYCHAR zgłaszają się osoby, które pomimo trudności małżeńskich lub rozwodu cywilnego, chcą żyć w wierności przysiędze małżeńskiej, które szukają wsparcia w rozwiązaniu problemów. Jest to grupa wsparcia osób z podobnymi trudnościami, które mogą podzielić się swoimi przeżyciami i być zrozumianymi. Nikt nie zrozumie lepiej drugiego człowieka od kogoś, kto przeżył podobne doświadczenia.” – powiedziała nam Barbara Godlewska współorganizatorka zambrowskiego Ogniska SYCHAR.

Z inicjatywą zawiązania Ogniska Wspólnoty SYCHAR w naszym mieście wyszedł ksiądz Grzegorz Kierski z parafii pw. Ducha Świętego, który wykonując posługę duszpasterską dostrzegł potrzebę pomocy osobom przeżywającym kryzys w małżeństwie oraz po rozwodach cywilnych.

- „Przyczyn kryzysów w małżeństwach jest wiele. Można je podzielić na duchowe i społeczne. Kryzys wiary, popadanie w pętlę grzechów, co skutkuje często nałogami i poważnymi kryzysami, zawsze uderza w relacje, zwłaszcza małżeńskie. Zauważamy też przyczyny, które wynikają z kryzysu jednostki. Wielu ludzi wpada w pułapkę popełniania błędów rodziców: alkoholizm, zdrady, zaniedbywanie rodziny, brak odpowiedzialności czy niedojrzałość emocjonalna. Okazuje się, że reagując w odpowiednim czasie, można zaradzić wielu problemom, zanim przerosną nasze możliwości.” - zauważa ks. Grzegorz Kierski.

Obecnie działa 49 Ognisk Wspólnoty w Polsce i za granicą. W naszej diecezji funkcjonują trzy: w Łomży, Hodyszewie i Ostrowi Mazowieckiej. Do SYCHARu zgłaszają się zarówno pary małżeńskie, jak i pojedynczy małżonkowie - przeważnie ci porzuceni, również po rozwodach cywilnych. Warto podkreślić, że Ogniska zawsze powstają z inicjatywy oddolnej małżonków, którzy chcą wytrwać w wierności małżeńskiej.

Częstotliwość spotkań zależy od potrzeb ich uczestników, zwykle są one raz w miesiącu, poprzedzone mszą świętą sprawowaną zazwyczaj w intencji małżeństw w kryzysie. Jak wyglądają takie spotkania? Prowadzi je lider lub osoba przez niego wyznaczona. Aktywnie uczestniczy w nim również kapłan. Każde spotkanie zaczyna się modlitwą. Podczas zebrań jest możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami, refleksjami. Panuje atmosfera bezpieczeństwa i zaufania - wszyscy obecni zobowiązują się do zachowania anonimowości osób, zasłyszanych spraw i zdarzeń.

Więcej informacji na temat Wspólnoty SYCHAR można znaleźć na stronie www.sychar.org.

Jeśli twoje małżeństwo przeżywa kryzys, coraz trudniej porozumieć ci się ze swoim współmałżonkiem, zostałeś/aś sam/a, jesteś po rozwodzie i czujesz, że życie straciło sens – przyjdź na

PIERWSZE SPOTKANIE ZAMBROWSKIEGO OGNISKA WSPÓLNOTY SYCHAR

NIEDZIELA, 3 WRZEŚNIA PO MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 18:00

SALKA PARAFIALNA PRZY KOŚCIELE PW. DUCHA ŚWIĘTEGO W ZAMBROWIE

ZAPRASZAMY!
RN


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: