REKLAMA:

Opłaca się dożyć 100 lat

wiadomości z regionu
09.08.2017 r., godz. 13.05
Dlaczego? Seniorom, którzy ukończyli 100 lat przysługuje dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. Takie świadczenie honorowe w naszym województwie pobierają aktualnie 54 osoby. Najstarsza z nich pochodzi z powiatu zambrowskiego.

Świadczenie honorowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje już od 45 lat. Jest to świadczenie przyznawane wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Oznacza to, że jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Świadczenie to wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wypłata tej należności przysługuje także tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i nie otrzymywali emerytury, ani renty. Takie osoby, które nigdy nie były zatrudnione, muszą złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Gdy tylko ukończą 100 lat, przysługuje im świadczenie, które w tym roku wynosi 3536,87 zł brutto.

- „Stulatkowie i starsi otrzymują więc co miesiąc z tytułu wieku jak najbardziej zasłużone wypłaty. Warto docenić takie osoby, tym bardziej, że z wyliczeń GUS wynika, że w Polsce średnio żyjemy aktualnie 81,9 lat.” - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 54 osobom w wieku stu i więcej lat. W 2016 roku ZUS-y w całym kraju wypłacały 2,3 tyś. tego rodzaju świadczeń. Jak wynika ze statystyk z 2015 roku, tak sędziwego wieku częściej dożywają kobiety, których jest 84%.

Obecnie najstarszą dostojną emerytką w województwie podlaskim jest pani, która w tym roku ukończyła 110 lat. Świadczenie wypłaca jej Inspektorat w Zambrowie.

- „To duża przyjemność dla naszego regionu mieć świadomość tego, że warunki w tej części naszego kraju sprzyjają długowieczności.” - przekazuje Katarzyna Krupicka.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: