REKLAMA:

Jutro częściowe zaćmienie Księżyca

pogoda
06.08.2017 r., godz. 11.00
Ten tydzień rozpocznie się niezwykłym zjawiskiem. Już w poniedziałkowy wieczór będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca.

W najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia wieczorem dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca, które będzie w większości widoczne z Polski.

Zaćmienie częściowe zachodzi w momencie, kiedy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie w obszarze stożka półcienia. Sierpniowe zaćmienie będzie płytkie, bo cień Ziemi obejmie Księżyc tylko w 25 procentach. Mimo to z łatwością będzie można dostrzec pociemnienie części Księżyca.

Zjawisko rozpocznie się o godz. 19:23 czasu polskiego i potrwa do godz. 21:18. W zależności od miejsca obserwacji wschód Księżyca nastąpi w różnym czasie. W południowo-wschodniej Polsce pojawi się on kilkanaście minut przed 20:00, natomiast w północno-zachodniej części kraju będzie to już po 20:30.

Jak przygotować się do poniedziałkowej obserwacji? Do zobaczenia zaćmienia nie potrzebujemy teleskopów czy innych akcesoriów optycznych. Różnica w jasności powierzchni Księżyca najlepiej będzie widoczna „gołym” okiem, co jest znakomitą wiadomością dla miłośników nocnego nieba niedysponujących sprzętem obserwacyjnym.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: