REKLAMA:

Przewierty sterowane pod S8 połączą Szumowo z innymi miejscowościami

inwestycje
04.08.2017 r., godz. 10.40
Przewierty sterowane pod S8 połączą Szumowo z innymi miejscowościami, fot. Gmina Szumowo
Sukcesem zakończyły się trwające od kilku miesięcy negocjacje Gminy Szumowo w sprawie przecisku pod budowaną trasą ekspresową S8. Podczas projektowania tej drogi pominięto potrzebę realizacji przejść technologicznych. Teraz, dzięki pozytywnej opinii generalnego wykonawcy, jak również GDDKiA w Białymstoku, Szumowo uzyska połączenie z miejscowościami położonymi po drugiej stronie "ekspresówki".

Zakresem prac objęto budowę jednego odcinka sieci wodociągowej i dwóch kanalizacyjnych w trzech przejściach technologicznych pod drogą krajową nr 8 w miejscowości Szumowo. Na tych odcinkach zostaną wykonane 3 przewierty sterowane o długości 262 m każdy. Przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu ruszyły już prace przy realizacji tego ważnego dla całej gminy przedsięwzięcia.

Przeciski wykonane będą specjalną metodą tłoczenia, tzw. metodą sterowaną. Metodą przewiertów sterowanych najczęściej wykonuje się przewody kanalizacyjne i kolektory. Pierwszym etapem przewiertu jest wykonanie przecisku sterowanego za pomocą żerdzi prowadzącego z zadanym spadkiem i kierunkiem aż do komory odbiorczej, gdzie następuje demontaż żerdzi. Następny etap to poszerzanie otworu do żądanej średnicy pozwalającej na instalację rur. W miarę poszerzania, żerdzie prowadzące są demontowane w komorze odbiorczej. Ostatnim etapem będzie instalacja rur docelowych wpychanych za wiertnicą ślimakową w rurze stalowej. Łatwość wykonania przewiertów, jak również niewielki teren potrzebny do przeprowadzenia prac powodują, że przewierty sterowane stosowane są do realizacji małośrednicowych kanałów i przykanalików grawitacyjnych pod zatłoczonymi ulicami.

- „Zaprojektowany wodociąg będzie służył dla zaopatrzenia w wodę projektowanych obiektów znajdujących się po drugiej stronie drogi krajowej, jak również dla zabezpieczenia potrzeb przeciwpożarowych.” - informują urzędnicy z Gminy Szumowo.

Wykonane przeciski w przyszłości będą służyły do przeprowadzenia do miejscowości położonych za trasą S8 planowanej kanalizacji, wodociągu i gazu. Brak tych przejść technologicznych utrudniałby w znacznym stopniu inwestycje na następne 10 lat, bowiem tyle wynosi okres gwarancji budowanej drogi ekspresowej S8.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: