REKLAMA:

Nie będzie kar za opóźnienia przy przebudowie dwóch odcinków S8

inwestycje
01.08.2017 r., godz. 14.50
Mimo przekroczenia umownego terminu zakończenia prac na budowie odcinków S8 Zambrów - granica województwa mazowieckiego i Mężenin - Jeżewo, nadal nie zanosi się na szybkie zakończenie robót na obu tych odcinkach. GDDKiA już szykuje aneksy do umów i jednocześnie zapewnia, że nowymi odcinkami ekspresówki kierowcy pojadą jeszcze przed końcem tego roku.

Termin zakończenia prac, przewidziany w umowach, na dwa odcinki S8: Zambrów – granica województwa mazowieckiego i Mężenin – Jeżewo minął 15 lipca br. Kierowcy nadal jednak nie jeżdżą nową drogą ekspresową na tych fragmentach „ósemki”. Powód?

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, wynika, że w obu przypadkach wystąpiły problemy z geologią i zastosowanymi rozwiązaniami projektowymi, które trzeba było dostosować do innych niż przewidywano warunków gruntowych (konieczny jest inny sposób wzmocnienia gruntu). W przypadku odcinka Mężenin - Jeżewo na to nałożyła się dodatkowo kwestia organizacji pracy oraz zbyt małego zaangażowania ludzi i sprzętu.

W związku z tym inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, przygotowuje aneksy do obu umów. Obecnie strony ustalają ich treść. Jak podaje rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski, aneksy zostaną podpisane prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

W przypadku odcinka S8 Zambrów – granica województwa aneks ma przewidywać przedłużenie terminu zakończenia prac do ostatnich tygodni listopada br. Wykonawcą tego projektu o długości 14,912 km jest konsorcjum firm „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU” S.A., a kontrakt o wartości 486,75 mln zł został podpisany w styczniu 2015 roku. Jeśli chodzi o fragment S8 Mężenin – Jeżewo to poprawka do umowy ma przesunąć termin ukończenia robót na grudzień br. Zadanie dotyczące budowy tej trasy zostało powierzone włoskiej firmie ASTALDI S.p.A., a umowa na jej realizację, o wartości 471,528 mln zł, została podpisana w grudniu 2014 roku.

- „Kary są przewidziane w umowie, ale w przypadku podpisania aneksów raczej nie wchodzą w grę. Co do terminów, na razie nic się nie zmienia – obie inwestycje mają być udostępnione kierowcom do końca tego roku.” - poinformował nas Rafał Malinowski z białostockiego oddziału GDDKiA.

Warto zaznaczyć, że po oddaniu do ruchu obu tych odcinków droga ekspresowa S8 Warszawa – Białystok w województwie podlaskim będzie ukończona w całości. Cały czas trwają jednak prace na mazowieckich fragmentach tej drogi. W tym roku powinna zostać oddana do użytku obwodnica Marek. Z kolei roboty na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Wyszkowa mają zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: