REKLAMA:

Strażacy walczyli z żywiołem [foto]

straż
01.08.2017 r., godz. 14.30
Strażacy walczyli z żywiołem w Grądach Woniecko
W gaszeniu pożaru lasu na terenie kompleksu leśnego w Grądach Woniecku udział wzięło 7 zastępów PSP z Zambrowa i Białegostoku oraz 8 zastępów jednostek OSP z Wiśniewa, Rutek-Kossak, Kołak Kościelnych, Zbrzeźnicy, Tykocina, Uchowa i Choroszczy. Teren działań został podzielony na trzy odcinki bojowe. Na każdym z nich działania gaśnicze prowadziły poszczególne jednostki. Na szczęście to tylko scenariusz tegorocznych ćwiczeń bojowych zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku.

W miniony piątek, 28 lipca na terenie kompleksu leśnego w okolicach miejscowości Grądy Woniecko (gm. Rutki) doszło do dużego pożaru lasu. Telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie o godzinie 9:58. Na miejsce natychmiast zostały skierowane zastępy gaśnicze z JRG Zambrów oraz najbliższych jednostek OSP.

Panujące niekorzystne warunki atmosferyczne (wysoka temperatura i brak opadów deszczu) spowodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia – po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej powierzchnia pożaru wynosiła około 3 ha. W związku z powyższym do działań skierowano kolejne zastępy z jednostek OSP z terenu powiatu zambrowskiego oraz cysterna. Zwrócono się również do Stanowiska Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej o wsparcie siłami PSP spoza terenu naszego powiatu – do działań zadysponowany został samochód wężowy z JRG Białystok z Quadem oraz Jednostki OSP KSRG Uhowo, Tykocin i Choroszcz.

W trakcie prowadzonych działań nastąpiło rozprzestrzenienie się pożaru – w lesie pojawiło się kolejne ognisko pożaru. Wymagało to przegrupowania na trzy odcinki bojowe oraz zorganizowania dwóch niezależnych punktów czerpania wody na rzece Narew.

Na szczęście był to tylko scenariusz praktycznych ćwiczeń strażackich pod kryptonimem „LAS 2017”. Były to niezapowiedziane manewry sił i środków Państwowej Straży Pożarnej z powiatów zambrowskiego i białostockiego oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przygotowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku we współpracy z Nadleśnictwem Knyszyn.

Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań podczas wielkoobszarowych pożarów lasów. Dodatkowo była to również doskonała forma doskonalenia umiejętności dowodzenia przez kadrę dowódczą PSP dużymi związkami taktycznymi, sprawdzenia możliwości poruszania się po drogach leśnych oraz podawania wody na duże odległości.

W ćwiczeniach wzięło udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Zambrowa i Białegostoku oraz 8 zastępów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Wiśniewa, Rutek-Kossak, Kołak Kościelnych, Zbrzeźnicy, Tykocina, Uchowa i Choroszczy. Podczas realizacji założeń do ćwiczeń strażacy współpracowali z pracownikami Nadleśnictwa Knyszyn.

ŁC, fot. OSP Choroszcz, KW PSP Białystok


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: