REKLAMA:

Bezgotówkowe płacenie za mandaty w miejscu wykroczenia

policja
31.07.2017 r., godz. 10.20
Kierowca, który zostanie zatrzymany przez policjantów drogówki, będzie mógł jeszcze w miejscu popełnienia wykroczenia opłacić mandat za pomocą karty kredytowej lub aplikacji w smartfonie. Pozwala na to nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W minionym tygodniu Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa ta pozwoli zapłacić za mandat jeszcze w miejscu wykroczenia przy użyciu karty kredytowej lub aplikacji w smartfonie.

Obecne przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Pierwsze dwa dotyczą kierowców stale mieszkających w Polsce, którzy za każdym razem muszą dokonywać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Nowe przepisy zakładają, że wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. Policjant będzie zobowiązany poinformować zatrzymanego kierowcę o takiej możliwości, oczywiście jeżeli będzie posiadał przy sobie terminal. W przypadku wyboru płatności kartą, bądź aplikacją w smartfonie przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Jak informuje MSWiA, policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.

Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia, czyli bezgotówkowa opłata mandatów na miejscu wykroczenia będzie możliwa już pod koniec sierpnia bieżącego roku. Jednak na dostarczenie terminali płatniczych ministerstwo dało sobie czas do 2020 roku.



BD






 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: