REKLAMA:

Bogaty powiat, ale nie nasze miasto i gminy. Ranking zamożności samorządów

samorząd
31.07.2017 r., godz. 10.40
Powiat Zambrowski znów najzamożniejszy w województwie podlaskim - tak wynika z raportu czasopisma samorządu terytorialnego "Wspólnota". W skali kraju nasz powiat zajął 87. miejsce.

Po raz kolejny pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” sklasyfikowało samorządy pod względem bogactwa przypadającego na jednego mieszkańca. Ranking powstaje od 2001 r. W tym najnowszym wzięto pod uwagę dochód z ubiegłego roku.

W kategorii „powiaty” samorząd Powiatu Zambrowskiego, pomimo spadku o 24 miejsca w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, ponownie uplasował się na pierwszym miejscu w województwie podlaskim. W skali całego kraju daje to 87. lokatę. Zamożność per capita mieszkańca naszego powiatu ustalono na 782,25 zł. Kolejny powiat z naszego województwa - wysokomazowiecki sklasyfikowany został na 119. miejscu, a dochód na jednego mieszkańca wyniósł tam 743,45 zł.

To duży sukces, bowiem struktura dochodów powiatów była najsłabszym ogniwem systemu finansowania samorządów. Powiaty nie prowadzą polityki fiskalnej, czyli nie pobierają podatku od mieszkańców, np. podatku od nieruchomości. Swoje dochody czerpią z subwencji oraz z udziału w podatkach od osób fizycznych i prawnych.

Jak wynika z rankingu „Wspólnoty”, najbogatszy w Polsce jest powiat przysuski (woj. mazowieckie), który wyprzedził człuchowski (woj. pomorskie). Na ostatnim miejscu w rankingu zamożności powiatów znalazł się powiat łomżyński (347,55 zł). W sumie sklasyfikowano 314 powiatów.

Wśród miast powiatowych, podobnie jak w poprzednich latach, zwyciężyły Polkowice (5647,29 zł na mieszkańca). Miasto Zambrów z wynikiem per capita 2387,99 zł zajęło w tym zestawieniu odległe 235. miejsce na 267 miast sklasyfikowanych. Jest to spadek w porównaniu z poprzednim rokiem o 37 miejsc. Najlepiej w tym zestawieniu w naszej okolicy wypadło Wysokie Mazowieckie - 13. miejsce w kraju (dochód - 3568,65 zł).

Najbogatszym miastem w Polsce jest, co może zaskakiwać, nie Warszawa (z dochodem 6765,37 zł na głowę), ale... Krynica Morska (14089,00 zł). Najzamożniejszemu na Podlasiu Białemustokowi do tych kwot trochę brakuje. Do miejskiej kasy wpłynęło w ubiegłym roku 4186,44 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Wśród miast wojewódzkich stolica naszego województwa jest na 14. miejscu. Rok wcześniej w tym samym zestawieniu Białystok zajmował 13. miejsce.

Spośród gmin wiejskich powiatu zambrowskiego najwyższej w rankingu znajduje się Gmina Szumowo (dochód 3259,24 zł, 173. miejsce w kraju). W skali naszego województwa daje to dość wysoką 8. lokatę. W poprzednim zestawieniu Gmina Szumowo zajmowała jeszcze wyższe, bo 111. miejsce. 855. miejsce zajęła Gmina Rutki, gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosi 2629,08 zł. Kołaki są dopiero na 1087. miejscu, z dochodem własnym na jednego mieszkańca w wysokości 2535,44 zł. Jeszcze niżej uplasowała się Gmina Wiejska Zambrów, która zajęła 1276. miejsce w kraju, z wynikiem 2450,61 zł na mieszkańca.

Poziom zamożności samorządów „Wspólnota” liczy na podstawie dochodów własnych (np. podatków lokalnych, ze sprzedaży mienia, itp.) i otrzymywanych subwencji (np. oświatowej). Uzyskana suma została podzielona przez liczbę mieszkańców. Nie są wliczane natomiast dotacje unijne. Autorzy rankingu tłumaczą, że te mają bardzo duży wpływ na wielkość dochodów, ale są chwilowe.

Pełne rankingi czasopisma „Wspólnota” – w formie pliku PDF jako załącznik.

ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: