REKLAMA:

Miesiąc trzeźwości – przyjmij wyzwanie!

religia
31.07.2017 r., godz. 09.00
Od jutra sierpień - miesiąc trzeźwości. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeusz Bronakowski zwraca się z corocznym apelem o zrezygnowanie z picia w tym miesiącu napojów alkoholowych.

Biskup Łomżyński Tadeusz Bronakowski, pełniący funkcję Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, zwrócił się z corocznym apelem o podjęcie dobrowolnej abstynencji w sierpniu.

- „Zbliża się sierpień. Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu.” - apeluje bp. Tadeusz Bronakowski.

W apelu biskup Bronakowski informuje, że większość rodaków przyjmuje coroczne apele z otwartym sercem. Niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać. Zdaniem księdza biskupa osoby te nie chcą przyjąć do wiadomości, że alkohol etylowy zarówno w mocnych napojach, jak i w słabszych ma moc zabierania życia nie tylko pojedynczych osób, ale unicestwiać całe narody. Ponadto bp. Bronakowski uważa, że ogromnym skandalem jest wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu oraz jego reklama, czego konsekwencją jest fakt, że wielu Polaków uważa alkohol jako taki sam produkt spożywczy, jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń.

- „Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje. Przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu, towarzyski przymus picia i alkoholowa mentalność, to najpoważniejsze problemy, z którymi nasz naród musi odważnie się zmierzyć, jeśli chce ocalić swoją tożsamość i przetrwać.” - czytamy w apelu.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w swoim apelu podkreśla również, że przez alkohol cierpi tysiące Polaków i ich rodzin. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu, często ukrywanych ludzkich tragedii. Odnotowuje się przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, czy też zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu.

- „Pomóżcie tym, którzy pragną żyć w wolności zachowując trzeźwość. Dajcie dobry przykład zwłaszcza najmłodszym, którzy powinni widzieć, że można spędzać wolny czas bez picia. Jesteśmy dziećmi Bożymi podobnymi do naszego Ojca, powołanymi do życia w miłości, radości i świętości. Nie potrzebujemy alkoholu, aby osiągnąć szczęście. Alkohol może nam to szczęście i pełnię życia jedynie odebrać. Wrogowie wolności Narodu sugerują, jakoby dążenie do trzeźwości było dążeniem do całkowitej prohibicji. Tak nie jest. Podkreślmy to zdecydowanie – tak nie jest. Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach. Ogólnie określamy brak cnoty trzeźwości słowem: pijaństwo. I właśnie pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości.” - pisze przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Apel o dar abstynencji kierowany jest w sposób szczególny do małżonków i rodziców. To właśnie wspieranie współmałżonka oraz wychowywanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład. Rodziny chronią, umacniają i promują trzeźwość przez miłość, odpowiedzialność i szacunek, ofiarną troskę o najbliższych. Wzajemna miłość męża i żony oraz ich wspólna troska o wychowanie dzieci i młodzieży według zasad Ewangelii, to najlepsza szkoła życia w trzeźwości.

- „Dziękujemy tym rodzicom, którzy podejmują odważne zobowiązanie życia w abstynencji, aż wszystkie ich dzieci osiągną pełnoletność. To piękne świadectwo. Stawką w tej walce jest nie tylko dobre życie na ziemi, ale też życie wieczne naszych bliskich i całej wspólnoty narodowej. Tylko trzeźwe rodziny mogą być rodzinami szczęśliwymi, czyli takimi, w których każdy kocha każdego. (…) Jednocześnie zwracamy się do rodzin, w których problemy alkoholowe są obecne. Szukajcie ratunku wszędzie, gdzie to możliwe – w parafiach, w szpitalach, w urzędach, w stowarzyszeniach i fundacjach. Wokół są instytucje i wielu ludzi dobrej woli, którzy widzą wasze dramaty i są przygotowani do tego, by pomagać.” - pisze biskup Tadeusz Bronakowski.

Biskup Łomżyński Tadeusz Bronakowski kończąc swój apel zaprasza wszystkich do udziału w wydarzeniach kongresowych poprzez modlitwę i konkretne dzieła. Centralne uroczystości Narodowego Kongresu Trzeźwości odbędą się w dniach 21-23 września w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W niedzielę, 24 września w świątyniach w całej Polsce będą odprawiane msze święte o trzeźwość.  

Do artykułu dołączamy treść apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.


BD


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: