REKLAMA:

Kolejne przetargi na drogi powiatowe. Niektóre trzeba było unieważnić [foto]

inwestycje
19.07.2017 r., godz. 15.00
Kolejne przetargi na drogi powiatowe
Powiat Zambrowski rozstrzygnął właśnie przetargi na cztery inwestycje drogowe warte w sumie prawie 2 mln zł. Trzy inne przetargi zostały unieważnione - dwa ze względu na zbyt wysokie ceny, a do jednego nie było chętnych.

W ostatnim czasie samorząd Powiatu Zambrowskiego ogłosił przetargi aż na siedem różnych inwestycji drogowych. Póki co rozstrzygnąć udało się cztery z nich, na łączną kwotę 1 mln 942 tys. zł. Wszystkie wygrała jedna firma – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Bitum z Zambrowa.

Najdroższa inwestycja, która niebawem powinna się rozpocząć, dotyczy rozbiórki istniejącego oraz budowy nowego mostu wraz z dojazdami na terenie gminy Kołaki Kościelne, na drodze Wygoda – Modzele Wypychy – Zanie – do drogi krajowej nr 8. W roku bieżącym, w ramach zadania, zaplanowano rozbiórkę elementów istniejącego oraz budowę obiektu mostowego wraz z najazdami. Inwestycja przewiduje również przebudowę drogi na dojazdach po obu stronach mostu, czyli wykonanie jezdni o nowej nawierzchni szerokości 5,5 m, utwardzenie dwóch istniejących zjazdów, wykonanie nieutwardzonych poboczy po obu stronach drogi oraz zamontowanie oznakowania pionowego.

Początkowo samorząd zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję 900 tys. zł, jednak po przetargu okazało się, że najtańsza oferta opiewa na kwotę 1 mln 037 tys. 780 zł. Powiat Zambrowski otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na realizację tego zadania w kwocie 417 tys. 300 zł. Ponadto 60 tys. zł ma dołożyć Gmina Kołaki Kościelne. Pozostała kwota, czyli nieco ponad 560 tys. zł, ma pochodzić z budżetu własnego Powiatu.

Kolejne zadanie, na które Powiat rozstrzygnął już przetarg, dotyczy przebudowy 1160-metrowego odcinka drogi w gminie Rutki, biegnącej od miejscowości Nowe Zalesie do wsi Jawory Klepacze. Ma tam zostać wylana nowa warstwa bitumiczna jezdni wraz z uzupełnieniem obustronnych poboczy. Na to zadanie początkowo samorząd planował przeznaczyć 335 tys. zł, jednak po przetargu okazało się, że wpłynęła tylko jedna oferta na kwotę 498 tys. 374 zł. Starosta podpisał już z wójt Gminy Rutki stosowne porozumienie, na mocy którego gmina dołoży do tej inwestycji środki finansowe w wysokości 52% wartości całego zadania.

Za kwotę 265 tys. 820 zł jeszcze w tym roku ma być też wyremontowana zniszczona droga Srebrna – Łętownica na odcinku 400 metrów. W tym przypadku całość tej inwestycji ma być sfinansowana z budżetu Powiatu Zambrowskiego.

Powiat wyremontuje także odcinek kolejnej ulicy w Zambrowie. Chodzi o 166-metrowy fragment ulicy Podedwornego, od nowego ronda u zbiegu z ulicami Żytnią i Bema do skrzyżowania z ulicą Świerkową. Początkowo samorząd chciał przeznaczyć na ten cel 100 tys. zł, jednak po przetargu będzie musiał dołożyć do tej kwoty jeszcze dodatkowe 40 tys. zł. Remont powinien się zakończyć do końca października.

Warto przypomnieć, że w minionym tygodniu rozpoczął się remont innej zniszczonej ulicy powiatowej w naszym mieście – Magazynowej. Prace prowadzone są na odcinku od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego do łuku drogi przy wjeździe na teren marketu Eden. Całkowicie zerwana została tam już stara nawierzchnia drogi, a obecnie drogowcy pracują nad tworzeniem podbudowy nowej nawierzchni. Nie wykluczone, że asfalt będzie tam wylewany już w przyszłym tygodniu.

Powiat w ostatnim czasie ogłosił także przetargi na trzy inne zadania z zakresu drogownictwa. W dwóch przypadkach jednak najtańsze oferty znacznie przewyższały kwoty zaplanowane przez samorząd. Mowa o przebudowie drogi Sędziwuje – Krajewo Borowe (Powiat zamierzał przeznaczyć 1 mln 700 tys. zł, najtańsza oferta opiewała na kwotę 2 mln 958 tys, 790 zł) oraz przebudowie 1 km drogi Głębocz Wielki – Szumowo (Powiat zamierzał przeznaczyć 400 tys. zł, najtańsza oferta opiewała na kwotę 1 mln 182 tys, 991 zł). Z kolei do przetargu na przebudowę i remont istniejących chodników w miejscowości Wyszomierz (gm. Szumowo) nie było chętnych. Starosta Zambrowski Robert Rosiak zapowiada, że wszystkie unieważnione zamówienia zostaną ponowione.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: