REKLAMA:

Duże straty w rolnictwie spowodowane przymrozkami, ale nie w powiecie zambrowskim

wiadomości z kraju
18.07.2017 r., godz. 09.30
Niemal 500 mln zł wynoszą straty w uprawach rolnych, spowodowane przez wiosenne przymrozki i opady śniegu. Nie są to jednak ostateczne dane, ponieważ 1000 komisji terenowych pracuje wciąż nad szacowaniem strat.

Terenowe komisje powołane przez wojewodów od ponad miesiąca pracują nad szacowaniem strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami i opadami śniegu. Z najnowszych informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że straty stwierdzono już w ponad 23 tys. gospodarstw rolnych na terenie całej Polski.

Powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła dotychczas ponad 109 tys. ha. Straty szacowane są również na działkach, na których szkody wynosiły powyżej 70%. Ich łączna powierzchnia to niespełna 55,5 tys. ha oraz ponad 61 m2 tuneli foliowych i szklarni. Szacunki będą jeszcze większe, ponieważ około tysiąca komisji terenowych szacuje jeszcze straty w uprawach. Na chwile obecną wynoszą one już ponad 499,55 mln złotych.

Jak udało nam się dowiedzieć, w powiecie zambrowskim nie odnotowano większych strat. Jedynym przypadkiem, o którym poinformował nas kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zambrowie Piotr Tyszka, były szkody w jednym z sadów na terenie Zambrowa.

- „Komisja powołana przez wojewodę złożona jest z pracowników gminy, pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego i przedstawiciela Izby Rolniczej. Taka komisja została powołana również w powiecie zambrowskim i funkcjonuje. W sumie mieliśmy tylko jeden przypadek. Nie było to jakieś masowe zdarzenie. W 81 arowym sadzie wymarzły kwiatki i te straty jakieś były.” – powiedział nam Piotr Tyszka, kierownik PZDR w Zambrowie.

Piotr Tyszka podkreśla, że w pozostałych uprawach rolniczych nie było żadnych strat. Mimo, że rośliny w pewien sposób ucierpiały poprzez wiosenne przymrozki, to jednak szybko się zregenerowały.

Poszkodowani rolnicy mogą wnioskować o umorzenie opłaty składki ubezpieczeniowej w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, opłat za dzierżawę gruntu, a także podatku rolnego. Ponadto przewidywane jest wsparcie finansowe. Jak informuje ministerstwo, wypłaty odszkodowań będą możliwe dopiero po poznaniu ostatecznej skali strat.


BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: