REKLAMA:

Nieustający problem z ASF

wiadomości z regionu
14.07.2017 r., godz. 13.05
W czerwcu bieżącego roku wirus afrykańskiego pomoru świń znów zaczął atakować trzodę chlewną na terenie Polski. Od tego czasu wykryto 29 ognisk ASF, z czego 11 w województwie podlaskim.

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce wykryto w lutym 2014 roku u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi. Na chorobę najbardziej podatne są dziki, jednak zarażenie dotyka również świń hodowlanych. Od pierwszego ogniska ASF do dzisiaj w całej Polsce odnotowano 52 przypadki zachorowań świń na ASF. Większość z nich ma miejsce w województwie podlaskim. Pozostałe znajdują się w województwach mazowieckim i lubelskim.

W tym roku, aż do czerwca, w kraju nie odnotowano żadnego ogniska ASF. Niestety, w minionym miesiącu wirus afrykańskiego pomoru świń ponownie zaczął atakować trzodę chlewną. W całym kraju odnotowano już 29 ognisk, z czego 11 stwierdzono województwie podlaskim. Dotychczas zachorowania występowały w niewielkich gospodarstwach – w największym znajdowało się około 60 świń. W ostatnim czasie ognisko ASF potwierdzono również w bardzo dużym i nowoczesnym gospodarstwie w gminie Goniądz, gdzie znajdowało się 1066 świń.

Czym został spowodowany czerwcowy wzrost zachorowań na ASF, dokładnie nie wiadomo. Sprawę wyjaśniają pracownicy policji i sanepidu. Jednym z przypuszczanych wariantów jest to, że wirus mógł zostać przeniesiony przez rolników z pól, na których przebywały dziki, np. podczas sianokosów. Jedno jest pewne – źródłem zakażenie trzody chlewnej były chore dziki.

W związku z lawinowym pojawieniem się kolejnych ognisk ASF u trzody Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło zaostrzyć wymogi dotyczące bioasekuracji. Hodowcy trzody nie będą mogli m.in. trzymać trzody i bydła w tych samych budynkach, karmić świń zielonkami, natomiast miejsca, w których przechowywane są pasze i ściółka, muszą być zabezpieczone ogrodzeniem.

Przypominamy, że w sierpniu ubiegłego roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto również w gminie Zambrów, w miejscowości Zbrzeźnica. Wówczas na obszarze ochronnym, w którym znajdował się również powiat zambrowski, został wprowadzony zakaz handlu świniami, natomiast powiatowi lekarze weterynarii prowadzili kontrole w gospodarstwach, w których prowadzona była hodowla trzody chlewnej.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: