REKLAMA:

Trwa modernizacja linii kolejowej 36 [foto]

inwestycje
11.07.2017 r., godz. 14.00
Od ponad 5 miesięcy trwają prace remontowe na linii kolejowej nr 36 Ostrołęka - Łapy. Przyglądamy się robotom prowadzonym na odcinku tego szlaku kolejowego, który przebiega przez teren powiatu zambrowskiego.

PKP Polska Linia Kolejowa prowadzi remont szlaku kolejowego Ostrołęka – Łapy, noszącego numer 36. Głównym celem trwającej od ponad pięciu miesięcy modernizacji tej linii jest dostosowanie jej do wyższych możliwości technicznych. W ramach wykonywanych prac znajduje się wymiana torów, montowanie nowych urządzeń sterowania ruchem oraz przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

Jak udało nam się dowiedzieć, obecnie najwięcej prac prowadzonych jest w miejscowości Czarnowo Undy, gdzie powstanie jedyna nowa stacja na remontowanej linii nr 36. Wcześniej w Czerwonym Borze zainstalowana już została sygnalizacja świetlna oraz postawiony został kontener techniczny z aparaturą, która będzie odpowiadała za sterowanie ruchem. Ponadto na niektórych odcinakach w powiecie zambrowskim wyremontowano tory wraz z podbudową.

Wykonawcą robót jest firma Track Tec. Oprócz linii nr 36 remontuje ona także linie objazdowe nr 31: Czeremcha – Siedlce oraz 32: Czeremcha – Białystok. Łącznie prace obejmą 235 km trasy. Po ich zakończeniu odciążona będzie linia nr 6 Warszawa – Białystok, na której kolejarze planują dalszą modernizację na odcinkach Sadowne – Czyżew i Czyżew – Białystok.

Umowa związana z poprawą stanu linii kolejowych nr 31, 32 i 36 opiewa na 208 mln zł brutto. Na realizację prac przewidziano 10 miesięcy, co znaczy, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Z kolei w ramach robót na linii Rail Baltica kolej zmodernizuje 106 km szlaku. Remont odcinka Sadowne – Czyżew zakończy się w 2019, a z Czyżewa do Białegostoku w 2021 r. Jak informuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, pociągi na tej trasie pojadą z prędkością 160 km/h, więc podróż z Warszawy do Białegostoku będzie trwała krócej niż dwie godziny.

Warto dodać, że ostatnie pociągi osobowe na linii Ostrołęka - Łapy odjechały 3 kwietnia 2000 roku. Wprawdzie linia przebiegała przez obszary słabo zurbanizowane, to pełniła istotną rolę transportową w regionie. Patrząc na współczesną mapę pasażerskich połączeń kolejowych, to właśnie dawne województwo łomżyńskie i ostrołęckie - obok Pomorza Środkowego - są najbardziej wykluczonymi komunikacyjne obszarami w Polsce.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: