REKLAMA:

W Gdańsku rozwijali kompetencje naukowo-techniczne

edukacja
22.06.2017 r., godz. 18.00
W Gdańsku rozwijali kompetencje naukowo- techniczne
Gdańsk to kolejne miasto, które w ramach projektu „Nowe Kompetencje - Nowe Perspektywy” odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Zambrowie. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu matematyki czy informatyki.

Grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Zambrowie, w ramach realizacji projektu „Nowe Kompetencje - Nowe Perspektywy”, uczestniczyła w dniach 12-14 czerwca w wyjeździe edukacyjnym rozwijający kompetencje naukowo - techniczne związane z naukami matematycznymi i informatycznymi. Celem wyprawy był Gdańsk.

Pierwszego dnia grupa wzięła udział w zajęciach w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Po wysłuchaniu wykładu pt. „Rozproszone języki programowania”, pokazującego rozwiązanie zagadki logicznej z wykorzystaniem komputera i algorytmu napisanego z użyciem dowolnego języka programowania, przyszedł czas na ćwiczenia. Pierwsze dotyczyły zakresu „liczb w komputerze”, pokazujących znaczenie podstawowych działań na liczbach i ich interpretację przez komputer. Drugie to warsztaty programistyczne, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił z zakresu podstaw programowania w Javie.

Drugiego dnia grupa uczestniczyła w wykładzie prof. UG dra hab. Antoniego Augustynowicza zorganizowanym w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład połączony z nietypowym konkursem „niewiedzy matematycznej” pokazywał różne techniki dowodzenia podstawowych, choć dość nietypowych twierdzeń naukowych. Po wykładzie uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych przeprowadzonych m.in. w Pracowni Fizycznej i Pracowni Jądrowej Instytutu Matematyki.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzili Centrum Hewelianum znajdujące się w murach dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku, gdzie uczestniczyli w zajęciach dotyczących reguł kodowania i szyfrowania informacji, nawiązując do historycznej „Enigmy”. Następnie zwiedzili wystawę matematyczno–fizyczną „Łamigłówka”, która jest ciekawym miejscem poznawczym zastosowania reguł i zasad matematycznych w życiu codziennym. Na wystawie uczniowie dowiedzieli się, ile kosztuje kilometrowa wieża, gdyby została zbudowana z samych monet. Każdy mógł sprawdzić, czy jest idealnym człowiekiem Wirtuwiańskim lub czy jego twarz jest symetryczna. Młodzież poznała też fenomen wstęgi Möbiusa czy fraktala Sierpińskiego.

Miejscem zakwaterowania uczniów „Czerwoniaka” w Gdańsku był położony blisko Starego Miasta hotel „Nowotel”. Wieczorami grupa zambrowskiej młodzieży wykorzystywała dogodne położenie tego hotelu i zwiedzała gdańską Starówkę.

Wrażenia uczestników tego projektu w ramach rozwijania kompetencji matematyczno-informatycznych są niezapomniane - nie tylko pogłębili swoją wiedzę i zainteresowania, ale także miło spędzili ostatnie dni nauki szkolnej.

Warto dodać, że w ramach tego samego programu edukacyjnego uczniowie „Czerwoniaka” uczestniczyli także w wyjeździe do Warszawy, gdzie poznawali nowe perspektywy fizyki w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Politechnice Warszawskiej oraz procesy technologiczne kosmetyków i pracy farmaceutów.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: