REKLAMA:

Oświetlenie ma pojawić się na dwóch węzłach obwodnicy Zambrowa

inwestycje
08.06.2017 r., godz. 18.45
Jeszcze w tym roku na dwóch węzłach obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa powinno pojawić się oświetlenie. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa kierowców. To już kolejna tegoroczna inwestycja związana z naszym miastem zaplanowana przez GDDKiA.

Trzeba przyznać, że odkąd nowym dyrektorem Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku został pochodzący z Zambrowa Wojciech Borzuchowski, w naszym mieście oraz okolicach sporo się dzieje na drogach krajowych. Oprócz remontów cząstkowych na alei Wojska Polskiego i DK63 oraz planach remontu mostu na ul. Kościuszki, GDDKiA jeszcze w tym roku zechce również zaprojektować i wybudować oświetlenia węzłów: „Zambrów Zachód” i „Zambrów Wschód” na obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa w ciągu drogi ekspresowej S8. Dziś mija termin składania ofert na to zadanie.

- „Roboty zasadnicze objęte budową oświetlenia węzłów mają być realizowane w pasie drogowym drogi ekspresowej S8 i krajowej nr 63 na terenie będącym w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Oświetlenie zostanie zaprojektowane i wykonane po zewnętrznej stronie każdej z jezdni, a zlokalizowanie oświetlenia w pasie dzielącym zostanie dopuszczone jedynie w przypadku uwarunkowań terenowych uniemożliwiających rozwiązanie dwustronne.” - tłumaczy nam rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Warto zaznaczyć, że obecny dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski swego czasu był ściśle związany z budową obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. W trakcie prac pełnił on bowiem funkcję kierownika zespołu nadzoru budowy.

Biorąc pod uwagę plany montażu oświetlenia na dwóch węzłach zambrowskiej obwodnicy rodzi się jednak pytanie, kto będzie ponosił koszty za zużytą energię elektryczną. Przypomnijmy, że pięć lat temu kosztami oświetlenia węzła Zambrów Zachód GDDKiA chciała obciążyć samorząd Gminy Zambrów. Generalna utrzymywała wówczas, że zadanie to w świetle ówczesnego prawa należało do gminy, na terenie której oświetlenie zostało wykonane. Z kolei Wójt Gminy Zambrów nie zgadzał się na obciążenie gminy rachunkami za prąd na obwodnicy. Jak wówczas tłumaczył, koszty oświetlenia S8 znacząco obciążyłyby gminny budżet.

Na szczęście dla samorządów dwa lata temu sejm znowelizował prawo energetyczne. Celem tych zmian było wprowadzenie nowego podziału obowiązków między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie obowiązku finansowania oświetlenia dróg publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami Wójt Gminy Zambrów nie będzie musiał ponosić kosztów za oświetlenie obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa, która jest drogą ekspresową.

- „W kwestii opłat za oświetlenie informuję, że za oświetlenie autostrad i dróg ekspresowych płaci GDDKiA - po zmianie przepisów Prawa Energetycznego.” - poinformował nas Rafał Malinowski.

Warto dodać, że razem z zadaniem budowy oświetlenia dwóch węzłów obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa GDDKiA ogłosiła także przetarg na zaprojektowanie i budowę oznakowania aktywnego sterowanego z istniejących zatok do ważenia pojazdów w ciągu drogi ekspresowej nr 8 na odcinku Białystok – Jeżewo.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: