REKLAMA:

Związek Piłsudczyków w Szumowie

społeczeństwo
05.06.2017 r., godz. 19.00
W gminie Szumowo zawiązany został oddział Związku Piłsudczyków RP. Wyłoniono zarząd, a także komisję rewizyjną. Prezes zaprasza chętnych na najbliższe spotkanie.

Zawiązanie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Szumowie miało miejsce w minioną sobotę, 3 czerwca. Na spotkaniu organizacyjnym powołano Zarząd w składzie:
- prezes – Ewa Piwońska – porucznik Związku Piłsudczyków RP
- wiceprezes – Józef Głębocki
- sekretarz – Andrzej Zapert
- skarbnik – Józefa Jastrząb.

Wyłoniono również komisję rewizyjną, w skład której weszli: Sławomir Śledziewski, Zenon Ogonowski, Romuald Bączyk.

Chętne osoby, którym bliskie jest zachowanie w pamięci dziedzictwa narodowego „Małej Ojczyzny – Ziemi Szumowskiej” oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Szumowie zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie 26 czerwca o godz. 17.30.

- „Pamiętajmy, że Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” - zachęca Ewa Piwońska, prezes oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Szumowie.

Przypominamy, że miejscowość Paproć Duża leżąca w gminie Szumowo była szczególnym miejscem dla marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie tam w latach sześćdziesiątych rozebrano kościół ewangelicki, w którym 15 lipca 1899 Marszałek Piłsudski oraz Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa wzięli ślub. Mieszkańcy Paproci Dużej nie mogli jednak pogodzić się z losami kościoła. Sołtys wziął się do ciężkiej pracy, by przywrócić budynek. Zwłaszcza, że znajdował się on w wyjątkowym miejscu. W latach 90. XX wieku sołtys wraz z mieszkańcami wsi podjęli się odbudowy świątyni. Tym razem był to kościół katolicki.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: