REKLAMA:

Inicjatorka zambrowskich Amazonek wyruszy w OnkoRejs

społeczeństwo
23.05.2017 r., godz. 10.45
Są w różnym wieku, pochodzą z różnych części Polski. Łączy je jedno: wykryto u nich nowotwory, a one chcą przełamać stereotypy na temat chorych. By udowodnić, że zasługują na normalne traktowanie, wyruszają w rejs po Bałtyku. Odbędzie się on już we wrześniu, a jedną z jego uczestniczek będzie mieszkanka Zambrowa Barbara Reinke.

„OnkoRejs do Karlskrony” jest skierowany do osób chorych onkologicznie. Powstał po to, by aktywizować pacjentów i pokazać im, że rak to nie wyrok, można z nim walczyć, a nawet go wyleczyć, korzystając z życia, pracując, podróżując, a nawet pomagając innym. Projekt ma na celu nagłośnienie potrzeb badań profilaktycznych.

Pełnomorski rejs na Zawiszy Czarnym do Karlskrony, w którym ma wziąć udział 28 osób walczących z nowotworem, odbędzie się na trasie Gdynia – Bornholm – Christianso – Karlskrona - Hel – Gdynia w terminie 9-16 września. Uczestnicy, wśród których znajdzie się inicjatorka zambrowskich Amazonek Barbara Reinke, będą stanowić część załogi statku. Popłyną w rejs pokazując, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka. To dla nich szansa, aby udowodnić sobie, że można pokonać własne słabości, a nawet chorobę. Porównując żeglowanie do leczenia chorób onkologicznych, w jednej i drugiej sytuacji nie można zawrócić ani się poddać. Nawet w sztormie i podczas najgorszej chemioterapii nie można odpuścić.

- „Ten rejs bedzie dla mnie ogromnym wyzwaniem i sprawdzeniem siebie samej pod względem fizycznym i psychicznym - na ile jestem silna. Nie ukrywam, że teraz trochę się boję, ale i jednocześnie cieszę na myśl o takiej przygodzie. Sama nigdy bym się na taką wyprawę nie wybrała.” - powiedziała nam Barbara Reinke.

Projekt jest elementem pewnej terapii. Doświadczenia zdobyte na statku wzmocnią u pacjentów niezłomność w walce z chorobą oraz zwiększą poczucie własnej wartości. Uczestnictwo w takiej wyprawie kształtuje postawę dystansowania się od choroby i radzenie sobie ze stresem podczas leczenia.

- „O tym pomyśle powiedziała mi koleżanka, z którą się zaprzyjaźniłam i która szukała kogoś znajomego, żeby było raźniej. Projekt przygotowała pani Magda Lesiewicz, która jest jednocześnie założycielką Fundacji „OnkoRejs”. Organizuje ona rejsy, ale też piesze wędrówki granicami Polski. Marzy mi się rowerowa wyprawa wzdłuż granic naszego państwa. Już na żywo zaproponuję Madzi ten pomysł. Nie ukrywam, że taki rejs nie jest tani, jak na moje możliwości, ale dziewczyny są tak twórcze, że wymyśliły aukcję. Licytacja polega na tym, że wszystkie załogantki coś wystawiają do sprzedania. Obrusy haftowane, chusty dziergane na szydełku, komplety serwetek lub inne ozdoby osiągają całkiem spore kwoty. Wspomnę, że w tym rejsie biorą udział osoby z chorobą onkologiczną - większość są to kobiety amazonki w różnym stadium choroby. Niektóre będą w trakcie chemii i przed nimi chylę czoła, bo wiem, jakie człowiek po chemii ma samopoczucie.” - mówi Barbara Reinke.

Warto dodać, że do tej pory odbyły się już trzy OnkoRejsy na Morzu Bałtyckim. Pierwszy w maju 2015 roku. Był to przerwany po 30 godzinach rejs na Zjawie, która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody. Na przełomie sierpnia i września 2015 roku miała miejsce kontynuacja pierwszego rejsu. Tym razem na dwóch jachtach: Cobrze i Bavarii. Symboliczne dotarcie do Visby miało pokazać, że nigdy nie należy się poddawać i jeżeli nie wychodzi za pierwszym razem, trzeba próbować do skutku. Trzeci rejs odbył się w maju 2016 roku. Był to OnkoRejs na Zawiszy Czarnym oraz asystującym go Neście.

Liczba osób chorych na nowotwory w Polsce stale rośnie. Nie ma chyba człowieka, który nie spotkałby osoby po przejściach onkologicznych. W związku z postępem medycyny coraz mniej przypadków tej choroby to przypadki śmiertelne. Jednakże w społeczeństwie cały czas pokutuje stygmatyzacja raka jako choroby śmiertelnej.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: