REKLAMA:

Pierwszy dzień wiosny. Żegnamy zimę! [foto]

pogoda
20.03.2017 r., godz. 14.30
Żurawie, fot. zambrow.org
Dziś, 20 marca wypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny. I choć aura za oknem wcale tego nie potwierdza, rozpoczęła się najpiękniejsza pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, a ptaki wracają z ciepłych krajów.

Mimo że w ciągu ostatnich dni za oknem nie widać słońca, temperatury w Zambrowie oscylowały w granicach 3-8 st. C, a w nocy bywały nawet przymrozki, to dzisiaj 31 minut przed południem przyszła do nas astronomiczna wiosna. O pierwszych oznakach wiosny w naszym regionie pisaliśmy w artykule: Przedwiośnie w Zambrowie i okolicy [video].

Astronomiczna wiosna to termin, który określa równonoc wiosenną. Oznacza to, że tego dnia dzień i noc trwają tak samo długo. Czyli od dzisiaj przez kolejne trzy miesiące dzień będzie się stopniowo wydłużał, a noc będzie stawała się krótsza. Oczywiście równonoc marcowa jako wiosenna jest tylko na półkuli północnej. Na południowej w tym czasie jest równonoc jesienna i rozpoczyna się jesień.

Natomiast na wiosnę kalendarzową musimy poczekać do jutra. Czasem zdarza się, że pierwszy dzień astronomicznej wiosny i wiosna kalendarzowa przypadają tego samego dnia. Jednak jeszcze przez wiele lat to nie nastąpi. Według przewidywań naukowców, wiosnę w starej dacie (21 marca) obchodzić będziemy dopiero w 2102 roku. Wszystko przez ruchy Ziemi. Nasza planeta obraca się nie tylko wokół Słońca i swojej własnej osi, ale także odchyla się na boki. Wszystkie ruchy Ziemi, a także grawitacja innych planet wpływają na zmiany w porach roku.

Do tradycji jednak przeszło, że pierwszy dzień wiosny obchodzony jest właśnie 21 marca. Szczególnie w przedszkolach czy szkołach, gdzie uczniowie pilnują, aby nie przegapić „dnia wagarowicza”. Wiele placówek tego dnia przygotowuje różnego rodzaju atrakcje, aby urozmaicić uczniom czas i przywitać ten szczególny dzień w roku. W szkołach organizowane są np. dni przebierańca czy dni sportu, zaś najmłodsi często wybierają się na topienie marzanny.

W związku z nadejściem wiosny zmienia się także czas. W nocy z soboty, 25 marca na niedzielę, 26 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Punktualnie o godzinie 2.00 należy przesunąć wskazówkę zegara o godzinę do przodu - czyli na 3.00.

Żegnając mroźną zimę przedstawiamy poniżej zdjęcia Zambrowa i okolic przesłane do naszej redakcji przez panią Małgorzatę. Dziękujemy!

Czekamy na Wasze fotografie i filmy!
Macie ciekawie fotografie pokazujące Zambrów i jego okolice? Byliście świadkami jakiegoś ważnego lub interesującego wydarzenia i udało Wam się je zarejestrować? Przyślijcie materiały do nas - opublikujemy je na naszym portalu. Jeśli prowadzicie blog fotograficzny albo po prostu wrzucacie swoje zdjęcia lub filmy do sieci - chętnie pokażemy Waszą twórczość. Materiały możecie do nas wysyłać na adres redakcja@zambrow.org oraz w wiadomości poprzez czat na Facebooku.

RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: