REKLAMA:

Pierwsze wnioski PIT-WZ w podlaskich urzędach skarbowych

wiadomości z kraju
20.03.2017 r., godz. 12.30
Składanie rocznych PIT-ów chyba nigdy nie było tak proste. Teraz wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Do podlaskich urzędów skarbowych wpływają już pierwsze wnioski PIT-WZ od podatników.

„Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych.” – zapewnia rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy teraz sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie nie więcej niż kilka minut.

Wniosek o sporządzenie zeznania należy złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów albo za pomocą bankowości elektronicznej. Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej, e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań – w 2017 roku będzie to 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Do współpracy przy generowaniu wniosków PIT-WZ przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a w przyszłości również np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Aktualnie o sporządzenie PIT-WZ przez urząd skarbowy będzie można zawnioskować za pośrednictwem banków PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK. Wystarczy zalogować się do swojego konta za pomocą standardowego uwierzytelnienia (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków. Po wypełnieniu PIT-WZ należy wysłać wniosek do urzędu.

Podatnicy mogą także skorzystać z Profilu Zaufanego, czyli bezpłatnego rodzaju podpisu elektronicznego, który umożliwia załatwianie spraw w serwisach administracji publicznej bez konieczności wychodzenia z domu (online). Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Po wypełnieniu PIT-WZ na Portalu Podatkowym jest dostępna opcja podpisania za pomocą Profilu Zaufanego zarówno wniosku PIT-WZ o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, jak i akceptacji przygotowanego przez urząd rozliczenia PIT-37.

Kiedy złożyć wniosek? Już teraz można skorzystać z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Wniosek dotyczący dochodów za 2016 rok można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.

Dzięki nowym przepisom podatnicy mogą również skorzystać z nowego formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jest on przeznaczony dla tych podatników podatku PIT, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku.

PIT-OP można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.

Informacje dotyczące składania PIT-WZ i PIT-OP wraz z przydatnymi pytaniami i odpowiedziami, instrukcjami oraz możliwością wyszukania lub sprawdzenia ich statusu są dostępne na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

RN


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: