REKLAMA:

„Obrona partyjnego kolegi świadczy o politycznym zaangażowaniu” - odpowiedź radnego Jacha na pismo starosty

interpelacje radnych
09.03.2017 r., godz. 16.15
Dziś dalszy ciąg sprawy zgłoszonej na piśmie przez radnego Zbigniewa Jacha. Chodzi o zdarzenie drogowe, w którym miał uczestniczyć Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Józef Dąbrowski. Tym razem publikujemy odpowiedź radnego Jacha na ostatnie pismo starosty odnoszące się do zgłoszonej wcześniej w tej sprawie interpelacji.

Radny Rady Powiatu Zbigniew Jach przekazał do wiadomości czytelników Zambrowskiego Portalu www.zambrow.org odpowiedź na pismo starosty z dnia 7 marca, które odnosiło się do interpelacji radnego Jacha, gdzie ten stwierdził, że toczy się postępowanie w sprawie spowodowania przez radnego Józefa Dąbrowskiego wypadku, w którym na przejściu dla pieszych miała zostać potrącona kobieta. Zdarzenie miało mieć miejsce 1 stycznia tego roku. Więcej na ten temat można przeczytać klikając TUTAJ.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi starosta stwierdził, że pismo radnego Jacha nie jest interpelacją w rozumieniu Statutu Powiatu Zambrowskiego, a jego treść świadczy o wykorzystywaniu przez Zbigniewa Jacha funkcji radnego do celów prywatnych. Dodał także, że „nie jest to sprawa, która ma cokolwiek wspólnego ze sprawami zasadniczymi dla powiatu” oraz że w swoim piśmie radny Jach narusza dobra osobiste Przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Dąbrowskiego. Z pełną treścią odpowiedzi starosty można zapoznać się klikając TUTAJ.

Wczoraj do naszej redakcji wpłynęło kolejne pismo radnego Zbigniewa Jacha, które ten skierował do starosty Roberta Rosiaka. Czytamy w nim, że nie on był adresatem interpelacji. Radny Jach nie zgodził się także ze stwierdzeniem, że jego pismo skierowane do Przewodniczącego Rady Powiatu nie jest interpelacją.

- „Jest to interpelacja, ponieważ nie dotyczy osoby prywatnej tylko sprawującej funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu.” - napisał radny Zbigniew Jach.

Odpowiadając na ostatnie pismo starosty radny stwierdził także, że również jest osobą publiczną i wszelkie wątpliwości czy zapytania dotyczące pełnionej funkcji nie są naruszeniem dóbr osobistych, a także, że prosił jedynie o wyjaśnienie, czy miało miejsce zdarzenie opisane w jego interpelacji. Dalej, w dość mocnych słowach, odniósł się do przynależności partyjnej starosty.

- „Swoje rady zostawi Pan dla członków PSL-u, z którymi jest Pan związany. Nie do takich zadań został Pan wybrany, a obrona partyjnego kolegi świadczy o politycznym zaangażowaniu i nie wyjaśnia sprawy.” - czytamy w piśmie radnego Jacha. - „Jeżeli Pan Józef Dąbrowski uważa, że naruszono jego dobra osobiste, może wystąpić na drogę sądową. (…) Każda sprawa dotycząca osoby publicznej, piastującej wysokie funkcje publiczne, powinna być wyjaśniona, a nie wzbudzać agresję w stosunku do pytającego.” - czytamy dalej.

Przypomnijmy, że 23 lutego radny powiatu Zbigniew Jach złożył w Biurze Rady Powiatu interpelację dotyczącą zdarzenia drogowego, w którym miał uczestniczyć Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Józef Dąbrowski. Tego samego dnia przekazał ją do wiadomości Redakcji Portalu, z prośbą o opublikowanie w ramach cyklu „Interpelacje Radnych”.

Temat ten radny Jach poruszył także podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Wówczas pytał radnego Józefa Dąbrowskiego, czy wobec jego osoby toczy się jakieś postępowanie wyjaśniające i czy był przesłuchiwany. Sugerował także, że jeżeli takie postępowanie się toczy, to radny Dąbrowski powinien zawiesić swoją funkcję, a sesje powinien prowadzić radny Sławomir Baran. Na bezpośrednie pytanie radnego Jacha skierowane do Przewodniczącego Rady Powiatu, czy wobec niego toczy się jakieś postępowanie, ten odpowiedział: „Nic mi na ten temat nie wiadomo.”

Dopiero w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku naszemu portalowi udało się ustalić, że tego dnia takie zdarzenie faktycznie miało miejsce. 1 stycznia 2017 roku w Czyżewie, na jednym z przejść dla pieszych, doszło do potrącenia 75-letniej kobiety. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Próbowaliśmy chociażby uzyskać informację, w jakim wieku był kierowca pojazdu, który potrącił pieszą. Niestety, na to pytanie odpowiedzi nie udało nam się już uzyskać. Skontaktowaliśmy się więc z osobą, którą pismo bezpośrednio dotyczy, czyli Przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Dąbrowskim. Ten w rozmowie z nami stwierdził, że był jedynie świadkiem takiego zdarzenia.

Pełną odpowiedź radnego Zbigniewa Jacha na pismo starosty Roberta Rosiaka dostarczoną do naszej redakcji zamieszczamy jako załącznik do niniejszego artykułu.Przypomnijmy, że w ramach cyklu interpelacje radnych każdy radny Miasta, Powiatu, czy którejkolwiek z gmin wiejskich (Zambrów, Kołaki, Rutki, Szumowo) może zaprezentować swoje stanowisko w różnych ważnych sprawach społecznych oraz pokazać opinii publicznej treść interpelacji, które składa jako radny w czasie sesji Rady Miasta, Powiatu, czy Gminy. Czekamy na interpelacje rzeczowe, merytoryczne, pokazujące ważny problem społeczny, który dzięki interpelacji może być rozwiązany. Nie interesują nas osobiste antypatie pomiędzy radnymi, czy ugrupowaniami politycznymi, które poza sprowokowaniem kłótni, nie pomagają w rozwiązaniu żadnych spraw społecznych.

Każdy radny, jeżeli tylko chce, aby jego wyborcy dowiedzieli się co robi i jakie inicjatywy podejmuje, może nadesłać do naszej Redakcji drogą elektroniczną lub w dowolny inny sposób (wydrukowane lub napisane odręcznie) swoje interpelacje, które następnie opublikujemy w Aktualnościach Lokalnych Zambrowskiego Portalu www.zambrow.org, w kategorii „interpelacje radnych”. Interpelacje radni miejscy, powiatowi i gminni mogą dostarczać mailowo na adres redakcja@zambrow.org, listownie lub osobiście do naszej Redakcji (Redakcja Portalu www.zambrow.org, al. Woj. Pol. 27A lokal 7, 18-300 Zambrów).

Warunkiem opublikowania interpelacji jest czytelne podpisanie imieniem, nazwiskiem i podanie nazwy rady oraz zgoda na opublikowanie interpelacji z zastrzeżeniem, że odpowiedzialność za treść dostarczanych i publikowanych interpelacji spoczywa na radnym. Najlepiej aby interpelacja miała formę pisma, które już zostało złożone w biurze rady lub sekretariacie urzędu, z pieczątką potwierdzającą złożenie pisma.
ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: