REKLAMA:

Największa instytucja artystyczna Wojska Polskiego po raz czwarty koncertowała w Zambrowie [foto]

kultura
18.02.2017 r., godz. 20.50
Największa instytucja artystyczna Wojska Polskiego po raz czwarty koncerowała w Zambrowie
Historia, kultura, patriotyzm, tradycja, pamięć i ojczyzna - te wszystkie elementy składały się na repertuar koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który już po raz czwarty wystąpił w Zambrowie. Uczestniczyło w nim ok. 900 zaproszonych gości.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił dziś, 18 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Zambrowie. Tego dnia arena sportowa „Czerwoniaka” zamieniła się w scenę estradową, na której zaprezentowali się muzycy i wokaliści. Artyści już po raz czwarty przybyli do Zambrowa na zaproszenie Starosty Zambrowskiego oraz dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1.

Z zaproszenia na koncert skorzystało ok. 800 osób, przed którymi wystąpiła orkiestra pod batutą Grzegorza Mielimąki. Przywitała ona licznie zgromadzoną publiczność „Polonezem” Wojciecha Kilara. Następnie hala „Czerwoniaka” zabrzmiała znanymi i lubianymi pieśniami żołnierskimi oraz sławiącymi dzieje oręża polskiego i walkę narodu o niepodległość. Soliści zaśpiewali m.in. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pieśń wojenną”, „Zgoda sejmu to sprawiła” „Rotę”, „Białe róże” czy „Pieśń legionów”. Pojawiła się także muzyka z filmu „Polskie drogi”. Podobnie jak w poprzednich latach, program przygotowany był z największą precyzją i dbałością o szczegóły. Muzycy pięknie prezentowali się w strojach nawiązujących do danej epoki historycznej oraz charakteru poszczególnych utworów.

Był to już czwarty występ tej instytucji w Zambrowie. Ostatni raz podobny koncert odbył się również w hali sportowej ZS1 w kwietniu ubiegłego roku.

Warto dodać, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego koncertuje od ponad 60-ciu lat ukazując bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Prezentując muzykę w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po pieśni kościelne.

Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, wysoko ceniąc profesjonalizm i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: