REKLAMA:

Padł rekord! Zambrów zebrał ponad 42 tys. zł na WOŚP! [foto]

społeczeństwo
15.01.2017 r., godz. 22.20
To bez wątpienia kolejny rekord. Zambrowianie okazali się jeszcze bardziej hojni niż rok temu. W sumie w ramach wszystkich akcji towarzyszących Wielkiej Orkiestrze i w dniu finału, zambrowski sztab WOŚP funkcjonujący w Miejskim Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie zebrał ponad 42,7 tys. złotych. W tym roku zostaną one przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

Chyba nie można sobie wyobrazić początku roku bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wydarzenie zapoczątkowane ćwierć wieku temu wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez w Polsce. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy stała się unikalnym społecznym zrywem, od lat na początku roku angażującym Polaków w dobroczynne dzieło.

W zambrowskim sztabie WOŚP, który po raz 18. powstał przy Miejskim Gimnazjum Nr 1, pracowało jak zwykle 60 wolontariuszy z identyfikatorami Wielkiej Orkiestry plus kilkadziesiąt osób pomagających w kweście i organizacji finału. Byli to głównie uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół podstawowych oraz nauczyciele.

W tym roku zambrowski sztab zebrał dokładnie 42 731,47 zł. To kolejny rekord. Dla porównania - w ubiegłym roku w naszym mieście zebrano 39,8 tys. zł, a rok wcześniej – 36 tys. zł. Udało się to jak zwykle dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu i pracy wolontariuszy oraz ofiarności mieszkańców Zambrowa i okolicznych miejscowości.

Wolontariusze kwestowali dziś od godziny 8:00 do 16:00 na ulicach Zambrowa, Kołak Kościelnych, Rutek, Szumowa i Wysokiego Mazowieckiego. Spotkać ich można było w najruchliwszych miejscach, czyli w okolicach kościołów i dużych sklepów. Wszystkim wspierającym akcję wręczali czerwone serduszka – naklejki z napisem „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Jak mówili nam wolontariusze, ludzie wrzucali różne kwoty, od „miedziaków”, po banknoty o nominałach 20, a nawet 100 zł.

Przypominamy, że tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zambrowie rozpoczął się już 8 stycznia Turniejem Siatkówki o Puchar Starosty Zambrowskiego. 13 stycznia mieszkańcy Zambrowa i okolic mogli natomiast kibicować trójkom koszykarskim podczas V WOŚP-owego Turnieju Streetballowego.

Dziś, czyli w dzień Wielkiego Finału, od rana w hali MG1 rozgrywany był Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza. Od godziny 10:00 do 16:00 na parkiecie rywalizowali kolejno: uczniowie klas I – III i IV – VI szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie turnieju przed wejściem na halę prowadzona była sprzedaż gadżetów WOŚP. Około godziny 12:00, w przerwie pomiędzy meczami, odbył się koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej i pokazy mażoretek. W międzyczasie po raz pierwszy, w zamian za datki wrzucane do puszki panie mogły skorzystać z darmowych usług malowania paznokci.

Po rocznej przerwie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy znów wspomóc można było na Miejskiej Pływalni „Delfin”. Każdy ochotnik, pod nadzorem doświadczonych instruktorów, z całą aparaturą mógł zejść pod wodę i wrzucić monety do puszki zlokalizowanej na dnie basenu. Sztuka ta nie była prosta, bowiem sprzęt do nurkowania ważył ok. 25 – 30 kg. Chętnych jednak nie brakowało, co widać na dołączonych do artykułu zdjęciach.

Warto dodać, że Miejskie Gimnazjum Nr 1 zorganizowało wielką loterię fantową. Nagrody wolontariusze pozyskali od lokalnych przedsiębiorców. W tygodniu przed finałem na terenie szkół podstawowych i w gimnazjum rozprowadzane były losy. Całkowity przychód trafiał do puszek WOŚP.

Dzisiejsza kwesta na ulicach miasta zakończyła się około godziny 17:00. Wszyscy wolontariusze z puszkami WOŚP wrócili bezpiecznie do świetlicy Miejskiego Gimnazjum, gdzie czekał na nich tort w kształcie serca przygotowany przez Cukiernię „Anna”.

Jak zwykle finał WOŚP w Zambrowie nie doszedłby do skutku, gdyby nie Andrzej Trochimowicz – szef zambrowskiego sztabu oraz osoby wspierające go w tych działaniach: dyrektor MG1 Ryszard Ogrodnik, wicedyrektor Dariusz Grabowski i kilku nauczycieli MG1 oraz innych szkół. Nie można tu przemilczeć roli każdego z ponad 150 młodych ludzi – wolontariuszy, głównie uczniów i absolwentów Miejskiego Gimnazjum.

Był to osiemnasty Finał WOŚP w Zambrowie organizowany przez Miejskie Gimnazjum. Warto jednak przypomnieć, że 2 stycznia 1994 r. pierwszy zambrowski finał WOŚP zorganizowany został przez drużyny Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej: IV Zambrowską Drużynę Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego i VII Zambrowską Drużynę Harcerek im. Olgi Małkowskiej. Wówczas w Zambrowie zebrano ponad 36 milionów zł (oczywiście starych zł), 16 dolarów, 10 marek niemieckich oraz biżuterię. Zbiórka w szkołach przyniosła dodatkowe 16 mln zł. Wówczas w Zambrowie w ramach drugiego krajowego finału WOŚP zebrano kwotę wystarczającą na operację serca jednego dziecka.

Już jutro postaramy się zamieścić krótki film przedstawiający wszystkie imprezy, jakie odbyły się w ramach tegorocznego Finału WOŚP.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: