REKLAMA:

Zarzuty w śledztwie dotyczącym rozprzestrzeniania się ASF

wiadomości z regionu
28.12.2016 r., godz. 13.50
Trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Prokuratura podejrzewa je o transport trzody chlewnej, niezgodny z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

Podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Grozi im nawet rok więzienia. Śledczy ustalili również, że w kilku miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim nielegalnie handlowano zwierzętami. Chodzi o to, że administratorzy targowisk nie zgłosili zamiaru organizowania handlu powiatowym lekarzom weterynarii. Prokuratorzy uznali, że organizatorzy targów mogli dopuścić się wykroczenia. Dlatego w siedmiu przypadkach dalsze postępowanie prowadzi policja.

Śledztwo w sprawie ASF trwa od kilku miesięcy. Prokuratorzy sprawdzają m.in. czy do przenoszenia wirusa mogły przyczynić się osoby trzecie.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. Do tej pory w naszym kraju wykryto już ponad 150 przypadków wirusa u dzików i ponad 20 ognisk tej choroby u świń. Jedno z nich wykryto 10 sierpnia w Zbrzeźnicy w gminie Zambrów. Choroba wyszła jednak poza województwo podlaskie i pojawiła się w gospodarstwach rolnych na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Wirus ASF jest niegroźny dla ludzi, stanowi za to śmiertlne zagrożenie dla trzody chlewnej i dzików. Przynosi jednocześnie duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.

radio.bialystok.pl, red. ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: