REKLAMA:

Fragment S8 Wiśniewo – Mężenin otwarty [foto+video]

inwestycje
22.12.2016 r., godz. 20.50
Fragment S8 Wiśniewo – Mężenin otwarty
Zgodnie z zapowiedziami jeszcze przed świętami udało się puścić ruch i tym samym udostępnić kierowcom obie jezdnie wybudowanego odcinka drogi ekspresowej S8 Wiśniewo - Mężenin. Na tę ważną chwilę czekali nie tylko kierowcy, ale i mieszkańcy naszego regionu. Pierwsze samochody 15,4-kilometrowym fragmentem ekspresówki przejechały dziś po godzinie 12:00.

Droga ekspresowa S8 na odcinku Wiśniewo-Mężenin została oficjalnie otwarta dzisiaj, 22 grudnia po godzinie 11.30. Symboliczna uroczystość odbyła się w Miejscu Obsługi Podróżnych, czyli tzw. MOP Kossaki. Udział w uroczystości wzięło kilkadziesiąt osób, m.in.: wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wiceminister rozwoju Witold Słowik, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk, posłowie na sejm RP Kazimierz Gwiazdowski i Lech Antoni Kołakowski, Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz, prezes Astaldi Polska Marco Giros. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych powiatu zambrowskiego, miasta Zambrów, gmin Kołaki Kościelne i Rutki, a także przedstawiciele urzędów i instytucji z terenu województwa podlaskiego i powiatu zambrowskiego.

- „Otwarcie tego odcinka przybliża nas do skończenia budowy całej drogi S8, która połączy miasto Wrocław z miastem Białystok i zdecydowanie poprawi sprawność komunikacyjną naszego kraju. Bardzo się cieszę, że prace na tym odcinku się zakończyły, że zostały zrealizowane przed terminem. Jadąc z Warszawy do tego miejsca widać, że również na wcześniejszych odcinkach prace są daleko zaawansowane, więc wszystko wskazuje na to, że ta droga w całości zostanie skończona w najbliższych latach.” - mówił w trakcie otwarcia wiceminister Witold Słowik.

Po przemówieniach zaproszonych gości przystąpiono do symbolicznego otwarcia, którym było tradycyjne przecięcie wstęgi. Niespełna 15 minut po tym wydarzeniu, na nową trasę wjechały pierwsze samochody.

Odcinek od istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina (z obejściem tej miejscowości) ma długość 15,4 km. Przebudowywany odcinek drogi krajowej nr 8 stanowi fragment przyszłej drogi ekspresowej S8 Wrocław-Warszawa-Białystok pełniącej kluczową rolę dla tranzytowego transportu krajowego (łączącego centrum kraju ze wschodnią granicą państwa) oraz międzynarodowego (połączenia tranzytowego pomiędzy Litwą i Białorusią a wschodnią i centralną Polską).

Inwestycja polegała na budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na terenie powiatu zambrowskiego (gmin Kołaki Kościelne i Rutki) właściwie po istniejącym śladzie drogi krajowej, oprócz Mężenina, którą to miejscowość droga ekspresowa omija po stronie południowo-zachodniej i południowej.

Włoska forma „Astaldi” miała 22 miesiące na wykonanie inwestycji (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca), a wartość kontraktu budowlanego wyniosła 434,8 mln zł. Na wybudowany odcinek Włosi oferują 10-letnią gwarancję.

Inwestycja objęła budowę dwóch jezdni po 2 pasy ruchu w każda stronę (2 x 3,5 m), pasów awaryjnych po 2,5 m każdy. Szerokość pasa rozdziału wynosi 12 m (rezerwa terenu pod trzeci pas ruchu dla obu jezdni). Obiekty inżynierskie zostały wykonane dla przekroju trzypasmowego docelowego.

Jeszcze nie ekspresowa
Oddanie drogi do ruchu (dokładnie prawej jezdni) nastąpiło na podstawie „decyzji o użytkowaniu przed zakończeniem wszystkich robót”. Chodzi m.in. o wykonanie prac w tych miejscach, w których było to niemożliwe bez przełożenia ruchu na nową jezdnię, zwłaszcza w pasie rozdziału, ale też przejazdów tymczasowych. Ponieważ wiąże się to z obecnością ekip budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie pasów ruchu, dlatego też jeszcze przez pewien czas obowiązywać będzie – uzgodnione z policją - ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Aktualnie trwają także prace przy przebudowie dwóch innych odcinków S8: od Mężenina do Jeżewa oraz od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego. Pierwszą inwestycję prowadzi również włoska firma ASTALDI S.p.A., natomiast drugą - hiszpańskie konsorcjum firm „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU” S.A. Termin zakończenia prac przy obu tych fragmentach dwupasmówki zaplanowano na trzeci kwartał 2017 roku.

Warto dodać, że przy okazji dzisiejszego otwarcia odcinka S8 Zambrów-Mężenin wiceminister Jerzy Szmit podpisał także umowy na programy inwestycyjne kilku mniejszych zadań drogowych w naszym regionie, w tym na budowę mostu przez rzekę Jabłonkę w Zambrowie na ul. Łomżyńskiej w ciągu drogi krajowej nr 63, czy drogę Wygoda – Zambrów.ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: