REKLAMA:

Przetarg na śmieci w Zambrowie. Drogo

samorząd
12.12.2016 r., godz. 17.30
Trzy firmy stanęły do przetargu na wywóz śmieci w Zambrowie przez najbliższe 4 lata. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zambrowie. Kwota, jaką zaproponowało, jest jednak o ponad 2 mln zł wyższa niż zaplanowana na ten cel przez samorząd.

Dziś, 12 grudnia Miasto otworzyło oferty, które wpłynęły na tzw. przetarg „śmieciowy”. Chodzi dokładnie o realizację zadania odbioru i zagospodarowania odpadów z terenu Zambrowa przez następne 4 lata (od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2020 roku).

Aby przystąpić do przetargu, oferenci musieli spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musieli przedstawić wykaz wykonanych lub wykonywanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku zdolności zawodowej w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców. Ponadto pośród wielu warunków udziału w postępowaniu przetargowym znalazł się także zapis mówiący o konieczności dysponowania potencjałem technicznym, umożliwiającym ciągłość wykonywania i transportu odpadów komunalnych z nieruchomości na terenie miasta. Firma musiała także udokumentować, że w ostatnim roku obrotowym osiągnęła przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 2 miliony złotych.

W postępowaniu przetargowym wpłynęły trzy oferty. Przedsiębiorstwo Usługowo- Asenizacyjne „ASTWA” Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku swoją ofertę wyceniło na 11 mln 404 tys. złotych. Jeszcze więcej, bo aż 12 mln 255 tys. zł zaoferowała inna białostocka firma - MPO Sp. z o.o. Najtańszą ofertę złożył dotychczasowy odbiorca śmieci w naszym mieście - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. w Zambrowie. Miejska spółka zaoferowała zrealizowanie zadania za kwotę 8 mln 615 tys. zł.

Okazuje się, że wszystkie trzy oferty znacznie przewyższają kwotę, jaką Miasto zaplanowało na to zadanie. Samorząd założył, że na ten cel przeznaczy 6 mln 598 tys. zł. Najtańsza oferta, którą złożyło PGK sp. z o.o., jest zatem aż o ponad 2 mln zł wyższa od kwoty, jaką Miasto może maksymalnie wydatkować na ten cel.

Co teraz? Czy Miasto unieważni przetarg i ogłosi drugie postępowanie? A może przystanie na cenę zaproponowaną przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej? Z pewnością dziś nie uzyskamy odpowiedzi na te pytania, bowiem trwa jeszcze sprawdzanie ofert pod względem formalnym. Wszystko okaże się w najbliższych dniach. Samorząd na rozwiązanie tego problemu ma jednak mało czasu, ponieważ umowę z wykonawcą musi zawrzeć do końca roku.

Warto zaznaczyć, że w podobnej sytuacji było ościenne Miasto Łomża. 10 listopada władze tego miasta unieważniły postępowanie przetargowe na wywóz odpadów komunalnych z terenu Łomży. Jako przyczynę unieważnienia podano, że ceny najkorzystniejszych ofert przekroczyły kwotę, jaką Miasto planowało zapłacić za usługi. Zaraz po tym prezydent Łomży ogłosił II przetarg licząc na to, że po ujawnieniu zaplanowanych na ten cel środków wpłyną oferty bliższe oczekiwaniom władz Łomży. Jak się okazało, nic bardziej mylnego. Obie firmy, które wzięły udział w I przetargu złożyły swoje oferty również w drugim postępowaniu. Ku zaskoczeniu okazały się one jeszcze wyższe niż poprzednio. Jak będzie w przypadku naszego miasta?

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: