REKLAMA:

XXIII sesja Rady Gminy Zambrów [retransmisja]

samorząd
09.12.2016 r., godz. 15.50
Radni Gminy Zambrów podjęli uchwałę w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania. Ma to związek z zaplanowanym na 15 stycznia referendum dotyczącym budowy regionalnego lotniska w naszym województwie.

Dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się XXIII sesja Rady Gminy Zambrów. Została ona zwołana w trybie pilnym w związku z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Białymstoku dotyczącym przeprowadzenia w dniu 15 stycznia referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska.

Obecny na obradach radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Adam Komorowski przedstawił radnym historię zainicjowania tego referendum, które u wielu osób wzbudza obawy o zasadność jego przeprowadzenia.

- „Koncepcja opracowania lotniska regionalnego sięga już powyżej 10 lat. Jak przedstawiano na obradach sejmiku, paru biznesmenów z Białegostoku zainicjowało budowę lotniska regionalnego w Białymstoku (…) Zarząd Województwa, pod koniec poprzedniej kadencji doszedł do wniosku, że województwa nie stać i budowa lotniska regionalnego jest nam nie potrzebna. W związku z tym wykreślono z programu regionalnego środki, które były przeznaczone na budowę lotniska. Wówczas zawiązał się społeczny komitet, żeby przeprowadzić referendum, żeby to mieszkańcy się wypowiedzieli, czy to lotnisko jest nam potrzebne czy nie. Zebrano ponad 70 tys. podpisów i te podpisy zostały złożone na ostatniej sesji sejmiku poprzedniej kadencji. Sejmik zdecydował, żeby tego referendum nie przeprowadzać. Wówczas ten komitet zaskarżył tę decyzję sejmiku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten dwukrotnie oddalał wniosek o przeprowadzenie referendum. Komitet to uzupełniał za każdym razem i za trzecim razem sąd administracyjny zadecydował wyrokiem, żeby referendum przeprowadzić.” - tłumaczył Marek Adam Komorowski.

W związku z tym, że na terenie gminy Zambrów znajduje się Zakład Karny w Czerwonym Borze, samorząd musiał utworzyć tam odrębny obwód głosowania. Stąd była konieczność podjęcia takiej uchwały przez Radę Gminy. Warto dodać, że podobną uchwałę podejmą w najbliższą niedzielę, 11 grudnia także radni z gminy Rutki.

Szacuje się, że referendum ws. budowy regionalnego lotniska może kosztować samorząd Województwa Podlaskiego od 4 do 6 mln zł, które ten musi wygospodarować z tegorocznego budżetu. Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja sejmiku na ten temat, bowiem fundusze niezbędne do przeprowadzenia referendum muszą zostać przekazane m.in. gminom i powiatom jeszcze w tym roku.ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: