REKLAMA:

15 stycznia referendum ws. budowy regionalnego lotniska

samorząd
05.12.2016 r., godz. 17.00
Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że w województwie podlaskim ma się odbyć referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska. Komisarz wyborczy wyznaczył już nawet termin tego głosowania na 15 stycznia 2017 r.

15 stycznia w województwie podlaskim odbędzie się referendum ws. lotniska regionalnego. Komisarz wyborczy w Białymstoku podpisał w poniedziałek postanowienie w tej sprawie. To realizacja orzeczenia NSA, który nakazał przeprowadzenie takiego głosowania. Referendum odbędzie się na wniosek komitetu referendalnego, który dwa lata temu zebrał w tej sprawie 63 tys. ważnych podpisów mieszkańców regionu.

Dwa lata temu sejmik województwa podlaskiego wniosek o takie głosowanie odrzucił. Uzasadnił to wówczas wysokimi kosztami takiego referendum oraz tym, że będzie ono bezprzedmiotowe, bo władze samorządowe z budowy regionalnego lotniska zrezygnowały z przyczyn ekonomicznych. 29 listopada Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jednak, że takie referendum ma być przeprowadzone.

Komisarz wyborczy zarządził je na niedzielę, 15 stycznia. Głosować będzie można w godz. 7:00-21:00. Uprawnionych do głosowania jest w województwie ok. 950 tys. osób. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30% osób uprawnionych.

Jak poinformowała nas Urszula Arter, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego, referendum może kosztować samorząd Województwa Podlaskiego ok. 4 mln zł, które ten musi wygospodarować z tegorocznego budżetu w najbliższych dniach. Jeszcze w tym tygodniu powinna się odbyć nadzwyczajna sesja sejmiku na ten temat, bowiem fundusze niezbędne do przeprowadzenia referendum muszą zostać przekazane m.in. gminom i powiatom jeszcze w tym roku.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: