REKLAMA:

Ruszył interwencyjny skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych ASF

wiadomości z regionu
20.09.2016 r., godz. 10.00
Ruszył skup trzody chlewnej z obszarów zagrożonych występowaniem ASF, w tym z terenu powiatu zambrowskiego. To efekt rządowej specustawy, którą parlament przyjął na początku września. Hodowcy z Podlasia i Lubelszczyzny na możliwość sprzedaży tuczników czekali od ponad 3 tygodni. Już na początku września informowali o tym, że znaleźli się w krytycznej sytuacji, a ich chlewnie wypełnione są przerastającymi tucznikami.

Afrykański Pomór Świń zagraża głównie hodowcom z obszarów Polski północno-wschodniej, skąd planowany jest wykup około 100 tysięcy sztuk trzody chlewnej po cenach zbliżonych do rynkowych. Skupione świnie zostaną przerobione na konserwy. W procesie produkcyjnym mięso zostanie poddane obróbce termicznej w temperaturze około 120 stopni Celsjusza, co zapewnia bezpieczeństwo dla osób, które spożywają przetwory. Produkty w postaci konserw czy pasztetów będą trafiać do instytucji charytatywnych lub wojska.

- „Na terenie powiatu zambrowskiego jest jeszcze dużo świń do zdjęcia i na razie to idzie bardzo powoli. Najlepiej to nie wygląda.” - powiedział nam dziś Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zambrowie Zygmunt Dąbrowski.

Skup interwencyjny ma na razie prowadzić tylko jeden zakład w Kosowie Lackim (woj. mazowieckie), którego moce przerobowe to około 1200 sztuk trzody chlewnej dziennie. W pierwszej puli trafi tam około 1400 sztuk z powiatu bialskiego.

Do tej pory w Polsce odnotowano 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń, z tym, że 17. od czerwca tego roku. Jedno z nich wykryto 10 sierpnia w Zbrzeźnicy w gminie Zambrów. Ostatnie ognisko ASF stwierdzono natomiast 9 września w powiecie łosickim (woj. mazowieckie). Od tamtej pory nie wykryto żadnego nowego ogniska.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: