REKLAMA:

Sejm uchwalił specustawę ws. ASF

wiadomości z kraju
06.09.2016 r., godz. 10.00
Wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy - zakłada uchwalona w poniedziałek przez Sejm specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Do tej pory stwierdzono 19 przypadków zarażeń u trzody chlewnej i 111 u dzików. W sierpniu ogniska wirusa pojawiły się na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Wczoraj przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych jednogłośnie poparli, podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa, rządowy projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rządowa propozycja zakłada wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy.

– „Ustawa ta pozwala w trybie bezprzetargowym zakupić mięso zdrowych świń ze stref objętych zapowietrzeniem. (...) Do tej pory były problemy z zagospodarowaniem wartościowego mięsa wieprzowego z tych stref, ponieważ prywatni przedsiębiorcy nie kwapili się do skupu, a możliwości skupu przez podmioty finansów publicznych były ograniczone koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych procedur przetargowych.” – wyjaśnia poseł sprawozdawca Krzysztof Ardanowski z PiS.

Dodał, że jest to nadzwyczajne narzędzie, ale nie jedyne, jakie zaproponuje rząd w walce z ASF.

Przedstawiciele rządu zapewniali, że konsumenci nie mają się czego obawiać, bo przerobienie wieprzowiny na konserwy odbywa się w temperaturze 120 stopni Celsjusza. A jednocześnie do przerobu będą trafiały tylko zwierzęta zdrowe, o co ma zadbać Inspekcja Weterynaryjna.

Krytyczne wobec zaproponowanego projektu była Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

- „Z tego projektu nic nie wynika, nie wiadomo kto będzie świnie skupował i za jakie pieniądze, jest on niespójny.” - mówiła Dorota Niedziela z PO, która ostrzegła jednocześnie, że zlekceważenie zagrożenia ASF-em może zlikwidować hodowlę trzody chlewnej w Polsce.

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa wykryto też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 15 ognisk wirusa. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Warto dodać, że od wczoraj, 5 września całe województwo podlaskie objęte zostało strefą zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Oznacza to, że zakazany jest jakikolwiek obrót trzodą chlewną, a przemieszczanie zwierząt możliwe jest tylko do uboju, po wydaniu na to zgody przez służby weterynaryjne. Decyzję o uznaniu za strefę zagrożoną także obszarów, na których dotychczas nie stwierdzono przypadków ASF, wydała Komisja Europejska ze względu na liczbę i rozrzut dotychczas wykrytych ognisk.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: