REKLAMA:

Poważne problemy podlaskich dostawców świń i wieprzowiny. Wszystko przez ASF

wiadomości z regionu
31.08.2016 r., godz. 21.00
Powiatowy Lekarz Weterynarii Zygmunt Dąbrowski podczas ostatniej sesji Rady Gminy Zambrów przedstawił najnowsze informacje dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w naszym regionie. Wprowadzone zmiany mogą niestety pogorszyć sytuację rolników.

Komisja Europejska wydała decyzję odwoławczą, w której zamieszczono informację o nowych obszarach zagrożonych w naszym regionie. Pominięto w niej gminy Szumowo i Rutki, co oznacza, że są to tereny wolne (ilość ognisk chorobowych nie uległa tam zmianie od momentu wykrycia ASF). Jak twierdzi dr Zygmunt Dąbrowski, dyrektywa zawiera jednak złą wiadomość dla pozostałych gmin powiatu zambrowskiego - Kołaki Kościelne i Zambrów. Na tych obszarach datę zakończenia stosowania środków ochronnych przesunięto do 15 października 2016 r. Oznacza to, że trudności ze sprzedażą trzody przez rolników mogą potrwać jeszcze ponad półtora miesiąca.

Rozporządzenie to zostało potwierdzone przez wojewodę podlaskiego, który w dokumencie podkreślił, że gminy Kołaki Kościelne i Zambrów są obszarami zagrożonymi oraz zapowietrzonymi. Na sytuację w gminie Zambrów wpływa obecność na jej terenie trzech ognisk chorobowych – w Zbrzeźnicy, Rębiszewie oraz Miodusach.

Obecnie najważniejszą kwestią dla rolników z naszego powiatu jest brak możliwości sprzedaży świń. Lekarz poinformował, że teoretyczna możliwość handlu istnieje również w tej chwili, jednak opatrzona została znaczącymi ograniczeniami. Po przebadaniu przez powiatowego lekarza w kierunku ASF i otrzymaniu wyników ujemnych, lekarz może dać skierowanie do rzeźni. Niestety, mięso musi zostać poddane obróbce termicznej w temperaturze przynajmniej 80oC, co w praktyce skutkuje przerobieniem go na konserwy.

W naszym regionie duże zakłady, które mogłyby zająć się obróbką mięsa, mają podpisane umowy eksportowe. Pojawienie się mięsa z terenów objętych szczególnymi środkami spowodowałoby utracenie uprawnień eksportowych, a co za tym idzie odnotowanie strat finansowych. Dr Zygmunt Dąbrowski zaznaczył również, że przewóz oraz handel innymi zwierzętami jest ograniczony tylko na terenach zapowietrzonych, czyli znajdujących się najbliżej ognisk zapalnych. W tej sytuacji rolnicy mają obowiązek ubiegania się o pozwolenie u Powiatowego Lekarza Weterynarii, który sam zaznaczył, że na dzień dzisiejszy wydaje zezwolenia wszystkim zainteresowanym. Tymi samymi procedurami objęto także obornik pochodzący od świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii poruszył również kwestię gospodarczego uboju trzody. Okazuje się, że może on być prowadzony zarówno na terenie zagrożonym, jak i na obszarach zapowietrzonych. Należy jednak spełnić szereg warunków. Na 24 godziny przed ubojem należy zgłosić go do biura Powiatowego Lekarza Weterynarii, gdzie na miejscu wypełnia się odpowiedni dokument. Oprócz tego przed ubojem oraz po jego zakończeniu urzędowy lekarz weterynarii musi wykonać badania mięsa.

Sporo mówi się w ostatnim czasie o odszkodowaniach dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z ASF. Dr Zygmunt Dąbrowski podkreśla, że rozporządzenie dotyczy jedynie terenów objętych programem bioasekuracyjnym znacznie wcześniej. Na dzień dzisiejszy ubieganie się o odszkodowanie przez gospodarzy zamieszkałych w powiecie zambrowskim nie jest możliwe.

Ruszyła infolinia ASF przy wojewodzie
W związku z potrzebą monitorowania sytuacji związanych z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń Wojewoda Podlaski powołał specjalny zespół, do zadań którego będzie należało między innymi:
:: Informowanie posiadaczy trzody chlewnej o sposobie postępowania w strefie zapowietrzonej i zagrożonej oraz w strefie niebieskiej, czerwonej i żółtej,
:: Monitorowanie i analizowanie sytuacji związanej z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń,
:: Przedstawianie propozycji zapobiegania wirusowi afrykańskiego pomoru świń i rozwiązywania problemów związanych z występowaniem tego wirusa.

W tej sytuacji wczoraj została uruchomiona infolinia, gdzie rolnicy będą mogli pozyskać lub przekazać informacje dotyczące posiadanych zwierząt w gospodarstwie, potrzebie przygotowania do odbioru zwierząt z gospodarstwa oraz innych zagadnieniach, które powinny być przekazane do jednostek weterynaryjnych lub władz centralnych celem szybkiego podjęcia działań.

Infolinia pod numerem tel. 85 74 39 430, będzie czynna całą dobę do odwołania.

Do tej pory w Polsce odnotowano osiemnaście ognisk ASF u trzody chlewnej: czternaście w województwie podlaskim, trzy w lubelskim i jedno w mazowieckim.

Pierwsze zarzuty wobec handlarza - gospodarza
Prokuratura Rejonowa w Zambrowie postawiła już pierwsze zarzuty za udział w rozprzestrzenianiu wirusa w województwie podlaskim. Grzegorz N., dostarczający trzodę do gospodarstwa w Zbrzeźnicy, został oskarżony o naruszenie wymagań weterynaryjnych podczas transportu zwierząt, a także poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura zaznacza, że śledztwo trwa. Na razie nie wiadomo, czy będą w tej sprawie stawiane kolejne zarzuty.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: