REKLAMA:

ASF już w województwie mazowieckim

wiadomości z regionu
23.08.2016 r., godz. 10.30
Na kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń nie trzeba było długo czekać. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o 15. i 16. ogniskach ASF. Pierwsze z nich wystąpiło ponownie w woj. podlaskim, a kolejne - po raz pierwszy w województwie mazowieckim.

W gospodarstwie w gminie Stara Kornica (powiat łosicki) wykryto pierwsze w województwie mazowieckim ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał wczoraj wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii. To w sumie szesnaste ognisko tej choroby w Polsce. Wcześniej dodatnie wyniki badań stwierdzono także w gospodarstwie w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. W gospodarstwach, w których wyznaczono ognisko choroby, znajdowało się odpowiednio 28 i 13 sztuk świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ognisk ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.

To 15. i 16. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo było ich tylko kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim a pozostałe - w podlaskim, w tym w powiecie zambrowskim.

W najbliższy czwartek może odbyć się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, powołanego zarządzeniem prezesa Rady Ministrów z 11 sierpnia br. Dziś w Białymstoku zaplanowane jest szkolenie dotyczące zapobiegania ASF, które poprowadzą specjaliści z Instytutu z Puław oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wcześniej ASF roznosiły dziki. Teraz jako jedną z przyczyn błyskawicznego rozprzestrzeniania się wirusa wskazuje się kupowanie przez gospodarzy prosiąt bez odpowiednich badań - jak się okazywało, zwierzęta były chore.

Stąd apele służb weterynaryjnych do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. W województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z ASF obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń. Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji.

W załączeniu rozporządzenie MR i RW z dnia 18 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rozporządzenie wprowadza obowiązek zaopatrywania wszystkich przesyłek świń na wszystkich określonych obszarach i poza te obszary, w świadectwa zdrowia wystawiane przez urzędowych lekarzy weterynarii na podstawie badania klinicznego świń.


ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: