REKLAMA:

Wykryto trzynaste w kraju ognisko ASF u świń

wiadomości z regionu
18.08.2016 r., godz. 09.00
Wykryto kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tym razem drugie w województwie lubelskim. To już trzynaste ognisko tej choroby stwierdzone od początku występowania i dziesiąte wykryte w bieżącym roku.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. trzynastego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (od 17 lutego 2014 r.). ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Kolejne w ostatnim czasie ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo to położone jest w obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno-weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 25 sztuk świń. Wdrożono tam wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji zwierząt, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

Zgodnie z procedurami, wokół tego gospodarstwa wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami: strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia – o promieniu 7 km. W gospodarstwach na terenie tych stref będą przeprowadzone kontrole i pobrane próbki do badań. Zwierzęta nie mogą tam być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.

To już drugi przypadek wykrycia ogniska ASF w województwie lubelskim. W minionym tygodniu wirusa stwierdzono tam też w gminie Janów Podlaski. Pozostałe jedenaście ognisk dotyczy gospodarstw położonych na terenie województwa podlaskiego w powiatach: hajnowskim, wysokomazowieckim, zambrowskim, siemiatyckim, bielskim i białostockim.

Już wiadomo, że najprawdopodobniej wszystkimi nowymi ogniskami ASF wykrytymi w ostatnich dniach stoją ludzie. Wszystkie gospodarstwa, w których wykryto obecność wirusa, bardzo dobrze wywiązywały się bowiem z przestrzegania zasad bioasekuracji. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że ze wstępnych ustaleń wynika, że za nowe ogniska ASF odpowiada 2 lub 3 handlarzy, którzy sprzedawali zarażone prosięta. Zwierzęta nie miały odpowiedniej dokumentacji, nie były też oznakowane.

Nie wiadomo, ile chorych zwierząt zostało sprzedanych, ani do jakich gospodarstw trafiły. Istnieje ryzyko, że wirus może rozprzestrzenić się poza dotychczasową strefę chronioną. Dlatego do współpracy ze służbami weterynaryjnymi dołączyły służby mundurowe, m.in. policja, służba celna oraz inspekcja transportu drogowego.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt. Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: