REKLAMA:

Kolejne ognisko ASF. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników

wiadomości z regionu
16.08.2016 r., godz. 20.00
Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski apeluje do rolników w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim.

Dwunaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce, a dziewiąte w bieżącym roku stwierdzono na podstawie wyników badań w gospodarstwie położonym w gminie Bielsk Podlaski, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 34 sztuki świń. Wdrożone tam zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

Przypomnijmy, że dziesiąte i jedenaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce stwierdzono i zlikwidowano w gospodarstwie w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim oraz w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie. W gospodarstwach, w których wyznaczono administracyjnie ogniska choroby, znajdowało się odpowiednio 110 i 36 sztuk świń.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt. Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii wzywa każdego posiadacza świń, który w wyżej wymienionym okresie dokonał zakupu świń bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub z najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii stanowczo podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

Główny Lekarz Weterynarii informuje również, że w ramach prowadzonego monitoringu dzików 14 sierpnia otrzymano z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF dodatni wynik badania laboratoryjnego z próbek zwłok pobranych od samicy dzika znalezionej na polu w okolicach miejscowości Niemirów gmina Mielnik, powiat Siemiatycze w województwie podlaskim. Przypadek ASF u dzika został stwierdzony na obszarze zagrożenia, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń i tusz dzików.

Do artykułu w formie pliku pdf załączamy najnowsze rozporządzenie wojewody mazowieckiego dotyczące wprowadzenia środków związanych z wystąpieniem zagrożenia ASF.


RN


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: