REKLAMA:

Rolnicy spotkali się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie ASF [foto]

wiadomości lokalne
16.08.2016 r., godz. 16.00
W związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) Powiatowy Lekarz Weterynarii zorganizował zebranie informacyjno-szkoleniowe dla rolników z naszego powiatu.

Spotkanie inforamcyjno-szkoleniowe na temat afrykańskiego pomoru świń odbyło się dzisiaj, 16 sierpnia w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zambrowie. W konferencji, prowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Zygmunta Dąbrowskiego oraz lekarza weterynarii zajmującego się nadzorem nad paszami oraz ubocznymi produktami zwierzęcymi Krzysztofa Gromka, uczestniczyło około 100 rolników z powiatu zambrowskiego.

Zebranie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanej przez Krzysztofa Gromka, podczas której lekarz weterynarii przybliżył zebranym historie choroby, obszar jej występowania, sposobu rozpoznania i zapobiegania ASF. Następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił zebranym informacje dotyczące naszego powiatu.

- „Można sprzedawać bydło na rzeź, cielęta na eksport, ale tylko wtedy, gdy nie ma klauzuli o świadectwie, że pochodzą z terenu wolnego od ASF (...). Jest również zakaz wywożenia ściółki i nawozów naturalnych pochodzących od świń. Jeżeli chodzi o ten ostatni punkt, wszystkie stada mamy przebadane, więc jeżeli ktoś jest zmuszony wywieźć gnojowicę czy gnój, należy do nas wystąpić o pozwolenie. Każdą sprawę będziemy rozpatrywać indywidualnie. Dotyczy to wiosek w obszarach zapowietrzonych.” - mówił Zygmunt Dąbrowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Jak się okazało badania przeprowadzone do tej pory w gospodarstwach na terenie powiatu zambrowskiego mają wynik ujemny. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to hodowcy świń z naszego powiatu będą mogli sprzedawać je dopiero po 12 września.

Podczas dzisiejszego spotkania Zygmunt Dąbrowski przytoczył również apel Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły. Posiadacze świń, którzy w okresie od 11 lipca do dnia 12 sierpnia dokonali zakupu na tym targowisku nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, powinni pilnie skontaktować się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt. Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Cały apel Głównego Lekarza Weterynarii dołączamy jako załącznik do artykułu.

Przypominamy, że za rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń w ostatnim czasie odpowiedzialny jest rolnik z powiatu zambrowskiego, który sprzedawał prosięta bez odpowiedniej dokumentacji. Jak informuje oficer prasowy KPP w Zambrowie asp. szt. Kamil Kowalczyk, aktualnie zambrowska policja prowadzi dochodzenie sprawdzające czy nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W związku z tym przesłuchany został handlarz oraz świadkowie.

Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby. Od 2014 roku w Polsce stwierdzono 12 ognisk u świń oraz 107 przypadków u dzików na terenie 8 powiatów i dwóch województw. Jedno z ognisk zlokalizowane jest w gospodarstwie rolnym na terenie powiatu zambrowskiego – w Zbrzeźnicy (gm. Zambrów).

BD


 
Galeria zdjęć:
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: