REKLAMA:

Rolnik z powiatu zambrowskiego sprzedawał nieprzebadane zwierzęta. Resort rolnictwa zaostrza działania ws. ASF

wiadomości z regionu
12.08.2016 r., godz. 09.30
Ministerstwo rolnictwa zaostrza działania związane z przeciwdziałaniem ASF po wykryciu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w woj. podlaskim - w gminie Zambrów oraz gminie Wysokie Mazowieckie. Śledczy ustalili, że choroba została przeniesiona przez handlarza, który kupił chore zwierzęta.

Podlaska policja ustaliła, kto w ostatnim czasie rozprzestrzeniał wirusa afrykańskiego pomoru świń. To rolnik z powiatu zambrowskiego. Mężczyzna został już przesłuchany. Aktualnie trwa dochodzenie, ile dokładnie prosiąt sprzedał i do jakich miejscowości.

Handlarz sprzedawał prosięta bez odpowiedniej dokumentacji. Niestety winę ponoszą również ci hodowcy, którzy zakupili zwierzęta od nieuczciwego sprzedawcy. Rolnicy, skuszeni niską stawką, przyjęli do swoich gospodarstw prosięta, których pochodzenia do końca nie znali. Okazuje się, że mogły one pochodzić z okolic Hajnówki, gdzie wcześniej stwierdzono ASF.

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Andrzej Baranowski informuje, że sprawę przejmie teraz Prokuratura Rejonowa w Zambrowie.

Przypomnijmy, że ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w Zbrzeźnicy w gminie Zambrów. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.

Kolejne ogniska ASF w okolicach powiatu zambrowskiego?
Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat 10. i 11. ogniska ASF, jednak nieoficjalnie mówi się o kolejnych zarażonych świniach w dwóch gospodarstwach w okolicach wcześniejszych ognisk choroby. Oba mają być zlokalizowane w powiecie wysokomazowieckim, w miejscowościach Miodusy-Wielkie i Truskolasy-Lachy.

W związku z bardzo dynamicznym rozprzestrzenianiem się wirusa na terenie województwa podlaskiego sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. W rejon nowych ognisk ściągniętych ma być około 50 lekarzy weterynarii z całej Polski.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił do premier Beaty Szydło z wnioskiem o powołanie międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Z kolei wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał wczoraj tymczasowy zakaz organizowania targów, wystaw i innych wydarzeń, które odbywałyby się z udziałem świń. Oryginał rozporządzenia w tej sprawie zamieszczamy w załączniku do tego artykułu.

Warto dodać, że od wczoraj powiatowi lekarze weterynarii prowadzą kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń ws. niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń.

Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.

ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: