REKLAMA:

Dwa kolejne ogniska ASF. Jedno z nich w gminie Zambrów

wiadomości z regionu
11.08.2016 r., godz. 08.30
Wykryto dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa stwierdzono w gospodarstwach w gminie Zambrów i Wysokie Mazowieckie. Są to ósme i dziewiąte ogniska wykryte od początku występowania tej choroby w Polsce, w tym piąte i szóste stwierdzone w bieżącym roku i pierwsze w powiecie zambrowskim.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. ósmego i dziewiątego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w Zbrzeźnicy w gminie Zambrów. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. W gospodarstwach wdrożone zostały już wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF).

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Obserwując dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa w naszym województwie sprawa wydaje się coraz bardziej poważna. W ciągu ostatnich dni dowiadujemy się o kolejnych przypadkach wykrycia ASF w stadach świń. Co gorsza, choroba zaczyna wychodzić poza granice dotychczasowych stref buforowych. Najbliższe dni pokażą, jak duże będzie zagrożenie dla obszarów poza dotychczas obowiązującą strefą z ograniczeniami.

Warto dodać, że od dziś powiatowi lekarze weterynarii rozpoczną kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń ws. niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, na całym obszarze ochronnym („strefa żółta”) zostanie wprowadzony do odwołania zakaz handlu świniami na targowiskach.

Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: