REKLAMA:

Wykryto siódme ognisko afrykańskiego pomoru świń

wiadomości z regionu
10.08.2016 r., godz. 13.25
Wykryto kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tym razem w powiecie białostockim. To już siódme ognisko tej choroby w naszym regionie i trzecie wykryte w ciągu zaledwie tygodnia w województwie podlaskim.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to siódme ognisko tej choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a czwarte w bieżącym roku. Wszystkie miały miejsce w województwie podlaskim.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 9 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, w gospodarstwie we wsi Izbiszcze położonej w gminie Choroszcz, w powiecie białostockim (znajdującym się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń ). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 20 sztuk świń. Wdrożono tam wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji zwierząt, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

To już trzeci przypadek wykrycia wirusa ASF w województwie podlaskim w przeciągu zaledwie jednego tygodnia. Przypomnijmy, że dwa wcześniejsze wykryto: we wsi Rębiszewo Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie oraz w Mielniku w gminie Mielnik. Wyznaczone zostały tam okręgi zapowietrzenia i zagrożenia. Podobne procedury mają zostać także wprowadzone w powiecie białostockim.

Według wcześniejszych informacji szefa GIW Włodzimierza Skorupskiego, czynnikiem zakażenia świń ASF w gminie Wysokie Mazowieckie nie był dzik, a człowiek. W jego ocenie, nie był to przypadek. W związku z tym zostało złożone tej sprawie zawiadomienie do prokuratora generalnego i ABW.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Objawami występowania wirusa ASF u świń są liczne upadki (dotyczy to także padania dzików), sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, a także biegunka. Każdy gospodarz, który zauważy niepokojące objawy, powinien zawiadomić lekarza weterynarii oraz sołtysa, wójta lub burmistrza.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: