REKLAMA:

Powiększono obszar zagrożony wirusem ASF. Niestety wykryto szóste ognisko tej choroby w podlaskiem

wiadomości z regionu
08.08.2016 r., godz. 11.30
Z 10 do 14 kilometrów wojewoda podlaski powiększył strefę obostrzeń wyznaczoną wokół gospodarstwa we wsi Rębiszewo Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie kilka dni temu wykryto piąte w Polsce ognisko wirusa ASF. Niestety wirus się rozprzestrzenia.

Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się w województwie podlaskim. Szóste ognisko tej choroby w Polsce wykryto w gminie Mielnik. Jak wynika z komunikatu GIW, ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym znajdowało się 97 sztuk świń. Wdrożono tam wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Natomiast strefa obostrzeń wyznaczona wokół gospodarstwa we wsi Rębiszewo Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie kilka dni temu wykryto ognisko wirusa ASF, została powiększona. Początkowo obszar z obostrzeniami wytyczono w promieniu 10 km od ogniska choroby (3 km strefa zapowietrzona i 7 km strefa zagrożona). W najnowszym rozporządzeniu Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski rozszerzył strefę zagrożoną do 11 km. W związku z tym do obszarów zagrożonych dołączyły gminy Szumowo, Rutki, Kulesze Kościelne i Czyżew. Wcześniej w tej strefie znajdowały się jedynie gminy Zambrów, Kołaki Kościelne i Wysokie Mazowieckie.

Z wytyczonego obszaru nie można m.in. wywozić trzody chlewnej ani innych zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, organizować tam targów, wystaw zwierząt i polowań zbiorowych. Objęty obostrzeniami obszar jest znakowy żółtymi tablicami informacyjnymi, a na niektórych wjazdach i wyjazdach do miejscowości wykładane są też specjalne maty dezynfekujące.

Przypomnijmy, że to, w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń znalazł się w gospodarstwie we wsi Rębiszewo Studzianki w sąsiadującej z powiatem zambrowskim gminie Wysokie Mazowieckie, ma zbadać ABW.

Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w naszym kraju wykryto w lutym 2014 r. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także ponad 100 przypadków ASF u ok. 160 dzików. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Objawami występowania wirusa ASF u świń są liczne upadki (dotyczy to także padania dzików), sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, a także biegunka. Każdy gospodarz, który zauważy niepokojące objawy, powinien zawiadomić lekarza weterynarii oraz sołtysa, wójta lub burmistrza.

W załączniku do artykułu zamieszczamy oryginalną treść najnowszego rozporządzenia wojewody w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego.

ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: