REKLAMA:

ABW wyjaśni jak doszło do zarażenia wirusem ASF przy granicy z powiatem zambrowskim

wiadomości z regionu
05.08.2016 r., godz. 12.00
Lekkomyślność czy bioterroryzm - szczególny priorytet nadano zbadaniu w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń znalazł się w gospodarstwie we wsi Rębiszewo Studzianki w sąsiadującej z powiatem zambrowskim gminie Wysokie Mazowieckie.

Główny Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie w tej sprawie do ABW i Prokuratora Generalnego. Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez nieznane osoby poprzez zawleczenie wirusa ASF do gospodarstwa w Rębiszewie Studziankach.

- "Ponieważ służby weterynaryjne nie mają informacji, żeby do zarażonego gospodarstwa od 1 lipca były wprowadzone jakiekolwiek nowe zwierzęta, musi być brana pod uwagę także hipoteza umyślnego zarażenia." - mówi zastępca głównego lekarza weterynarii dr Krzysztof Jażdżewski.

Afrykański pomór świń w jednym z gospodarstw na pograniczu powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego stwierdzono 1 sierpnia. Aby wygasić ognisko choroby, uśmiercono i spalono całe stado trzody chlewnej - prawie 550 sztuk.

Obszar z obostrzeniami (strefy zapowietrzona i zagrożona) wytyczono w wydanym we wtorek rozporządzeniu wojewody podlaskiego (Zobacz: Afrykański pomór świń - rozporządzenie Wojewody Podlaskiego). Na 10-kilometrowym obszarze zagrożonym, wyznaczonym wokół tego gospodarstwa, hodowanych jest jeszcze około 20 tys. świń.

Przypomnijmy, że to jak dotąd piąte wykryte w Polsce ognisko ASF.

www.radio.bialystok.pl, red. ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: