REKLAMA:

Zlikwidowano ognisko ASF przy granicy z powiatem zambrowskim. Trwa kontrola w gospodarstwach [foto]

wiadomości z regionu
04.08.2016 r., godz. 12.00
Uśpiono i zutylizowano ok. 550 świń z gospodarstwa we wsi Rębiszewo Studzianki w sąsiadującej z powiatem zambrowskim gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie wykryto piąte w kraju ognisko ASF u trzody chlewnej. Trwa kontrola weterynaryjna sąsiednich gospodarstw.

Jak powiedział PAP zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski, ASF wykryto w gospodarstwie średniej wielkości, w którym hodowanych jest ok. 540 świń. Przyczyny powstania piątego w naszym kraju ogniska ASF u świń na razie nie są znane.

Wygaszanie ogniska ASF, czyli usypianie i utylizacja zwierząt, rozpoczęło się we wtorek. Całe stado ma zostać zutylizowane w Zakładzie Struga S.A. w miejscowości Jezuicka Struga koło Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie). Wczoraj działania w gospodarstwie zakończono. Tego dnia rozpoczęła się także dezynfekcja całego gospodarstwa.

Rozpoczęły się też kontrole weterynaryjne gospodarstw w 10-km strefie obostrzeń wyznaczonej wokół gospodarstwa we wsi Rębiszewo Studzianki, by można było ustalić, ile dokładnie jest tam świń. Obszar ten obejmuje m.in. gminy Zambrów i Kołaki Kościelne. Rolnicy są informowani o obostrzeniach, jakie zostały wprowadzone.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział wczoraj dziennikarzom w Warszawie, że prowadzone jest dochodzenie skąd pojawił się wirus w tym gospodarstwie. Dodał, że trudno jest to ustalić, bo od Hajnówki, gdzie wystąpiło poprzednie ognisko ASF u świń, jest 100 km.

Jak powiedział w środę PAP wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski, szacunki agencji rolnych mówią, że w tzw. strefie zapowietrzonej (w promieniu 3 km od ogniska ASF) powinno być ok. 3 tys. sztuk trzody chlewnej, a w strefie zagrożonej (promień kolejnych 7 km) - ponad 20 tys. sztuk.

Obszar z obostrzeniami (strefy zapowietrzona i zagrożona) wytyczono w wydanym we wtorek rozporządzeniu wojewody podlaskiego (Zobacz: Afrykański pomór świń - rozporządzenie Wojewody Podlaskiego).

Przypomnijmy, że to jak dotąd piąte wykryte w Polsce ognisko ASF. Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w naszym kraju wykryto w lutym 2014 r., a ostatnie w czerwcu 2016 r. pod Hajnówką. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także 95 przypadków ASF u ok. 150 dzików. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim.

Afrykański pomór świń ASF to szybko szerząca się i zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.

Objawami występowania wirusa ASF u świń są liczne upadki (dotyczy to także padania dzików), sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, a także biegunka. Każdy gospodarz, który zauważy niepokojące objawy, powinien zawiadomić lekarza weterynarii oraz sołtysa, wójta lub burmistrza.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: