REKLAMA:

Wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej tuż przy granicy z powiatem zambrowskim

wiadomości z regionu
02.08.2016 r., godz. 08.30
Wykryto kolejne, bo już 5 ognisko zarażenia afrykańskim pomorem świń - wirusa ASF u zwierząt hodowlanych w Polsce. Tym razem odnotowano je w jednym z gospodarstw na granicy powiatów zambrowskiego i wysokomazowieckiego.

We wsi Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie potwierdzono obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u trzody chlewnej. Jest to informacja o tyle istotna, że gospodarstwo, o którym mowa, położone jest tuż przy granicy z powiatem zambrowskim.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych wczoraj z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Jak podaje Główny Inspektor Weterynarii, ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno–weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

To jak dotąd piąte wykryte w Polsce ognisko ASF. Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w naszym kraju wykryto w lutym 2014 r., a ostatnie w czerwcu 2016 r. pod Hajnówką. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także 95 przypadków ASF u ok. 150 dzików. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Przypomnijmy, że afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Chorobę zwalcza się przez wybijanie zarażonych stad.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: