REKLAMA:

Tak wyglądała Noc Bibliotek w Filii MBP [foto]

kultura
05.06.2016 r., godz. 21.00
Tak wyglądała Noc Bibliotek w Filii MBP
4 czerwca w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbyła się druga edycja akcji „Noc Bibliotek”. Udział w tym przedsięwzięciu wzięła również Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie. Odnosząc się do patronującego akcji hasła „Wolno czytać” pracownicy biblioteki przygotowali tego dnia liczne atrakcje.

Wczoraj, 4 czerwca 1050 bibliotek z całej Polski wzięło udział w II edycji Nocy Bibliotek, promując czytelnictwo w niebanalny sposób. W tym roku do akcji włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Zambrowie. Tegoroczna Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem „Wolno czytać”, dając wyraz przekonaniu, że radość czytania można czerpać, smakując literaturę i delektując się słowem czytanym, bez pośpiechu i bez zadyszki, którymi naznaczona jest nasza epoka. Hasło „Wolno czytać” nawiązuje też do pojęcia wolności: wolności czytania tego, co nas najbardziej fascynuje, wolności wyboru, wolności osobistej, wolności myślenia, do czego inspiruje mnóstwo utworów z literatury dawnej i współczesnej.

Noc Bibliotek zorganizowana w Filii MBP w Zambrowie stała się okazją do zaprezentowania biblioteki jako miejsca, w którym dzieje się wiele ciekawych wydarzeń i które inspiruje. O godz. 16.00 odbyły się warsztaty rękodzieła z papierowej wikliny, pod kierunkiem Marcina Wądołowskiego, które stały się pretekstem do zaprezentowania oferty klubu „ROBÓTKI POD BIBLIOTEKĄ” działającego od 2014 roku przy Filii MBP. W zajęciach uczestniczyli nie tylko stali bywalcy klubu, lecz także podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu wraz z wychowawcą, którzy przybyli specjalnie na Noc Bibliotek z zamiarem nabycia nowych umiejętności, poznania oferty placówki i obejrzenia nowej siedziby Filii MBP w Zambrowie. Na zakończenie warsztatów odbyła się sesja zdjęciowa pod hasłem „BIBLIOTEKA JEST TRENDY”.

O godz. 18.00 – w ramach projektu Biblioteka Inspiracji – rozpoczęło się spotkanie o tematyce podróżniczej prowadzone przez zambrowianina Macieja Szupiluka, który w formie slajdowiska dopełnionego mnóstwem dygresji, ciekawostek i anegdotek opowiedział o swojej podróży do Indonezji podporządkowanej fascynacji zjawiskiem zaćmienia Słońca. Właśnie całkowite zaćmienie wyznacza rytm poszczególnych podróży Macieja Szupiluka. Tak, jak istnieją tropiciele tornado, są również tropiciele całkowitego zaćmienia, którzy podążają tropem tego zjawiska po całym globie. Pan Maciej Szupiluk zaczarował swoją historią uczestników spotkania, opowiadając barwnie, sugestywnie i z poczuciem humoru o egzotycznych realiach i osobliwościach towarzyszących jego podróży po słonecznej, upalnej Indonezji.

Po slajdowisku uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na filiżankę kawy, herbaty i słodki poczęstunek ufundowany przez dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Warto zauważyć, że spotkania o tematyce podróżniczej organizowane w Filii MBP budzą spore zainteresowanie, a największą frekwencją cieszą się opowieści o egzotycznych podróżach w najodleglejsze zakątki świata, z dala od uczęszczanych tras i popularnych szlaków turystycznych, takie jak „W stronę Orientu” Leszka Szczasnego, „Stopami, czyli tanie podróżowanie, góry i autostop” (Weronika Maciejewska i Agnieszka Zenczewska), „Gdzie pieprz rośnie, czyli jak Chiny wpuszczają w maliny” (Weronika Maciejewska), „O szalonych Kirgizach, kumysie, węglu, rwących rzekach i innych kirgiskich przygodach” (Agnieszka Zenczewska), „Gruzja, czyli kraj Stalina, gór i wina” (Weronika Maciejewska i Agnieszka Zenczewska), „Polka w strefie podrównikowej” (Elżbieta Perkowska). Jak ustaliliśmy, Filia planuje jeszcze wiele kolejnych spotkań podróżniczych, a najbliższe - o Brazylii, odbędzie się tuż przed wakacjami.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach i spotkaniach bibliotecznych oraz do korzystania z bogatej oferty książkowej, w myśl hasła II Wydania Nocy Bibliotek: „Wolno Czytać”. I nie tylko czytać, bo biblioteka to również miejsce, w którym można się świetnie bawić, czerpać inspirację, a także rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: