REKLAMA:

Szpital chce zbudować lądowisko dla śmigłowców

inwestycje
19.02.2016 r., godz. 16.15
Szpital Powiatowy w Zambrowie zabiega o wybudowanie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak żeby do tego doszło, do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu PRM jako planowany do utworzenia musi zostać wpisany SOR placówki. Złożony przez szpital wniosek w tej sprawie na razie jest poddawany ocenie.

Szpital Powiatowy w Zambrowie wnioskuje do Wojewody Podlaskiego o wpisanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego placówki do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) jako planowany do utworzenia. Wniosek ten został poparty przez Zarząd Powiatu Zambrowskiego, który wystosował w tej sprawie pismo do wojewody Bohdana Paszkowskiego.

System PRM na terenie kraju działa na podstawie wojewódzkich planów działania systemu sporządzanych przez wojewodów. W skali całego kraju system PRM jest nadzorowany przez ministra zdrowia. W ramach uprawnień nadzorczych minister zatwierdza wojewódzkie plany działania systemu i ich aktualizacje, może żądać od wojewody przekazania wszelkich informacji dotyczących jego funkcjonowania na terenie danego województwa. Ma on również możliwość przeprowadzenia kontroli dysponentów jednostek systemu. Z kolei wojewodowie są odpowiedzialni za planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór nad systemem ratownictwa w obrębie swojego województwa.

- „Utworzenie SOR Szpitala Powiatowego w Zambrowie jest szczególnie konieczne ze względu na liczne wypadki drogowe, które mają miejsce na drogach krajowych przebiegających przez powiat zambrowski, w tym na drodze ekspresowej S8.” - czytamy w piśmie Zarządu Powiatu.

Skąd taki wniosek szpitala? Placówka zamierza aplikować w konkursie nr 9.1/1/2015 na dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia, w tym na budowę lądowiska dla helikopterów. Jednym z warunków uczestnictwa w tym konkursie jest właśnie wpisanie SOR do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu PRM jako planowany do utworzenia.

- „Nasz wniosek wiąże się ze staraniami o możliwość dofinansowania budowy lądowiska dla helikopterów. Prosiłem Zarząd Powiatu, aby wsparł nasze starania, co uczynił. Obecnie trwają zapytania Ministerstwa Zdrowia do wojewodów. Z tego co wiem to nasz wojewoda poparł nasze starania w Ministerstwie Zdrowia, natomiast nie mam informacji co na to ministerstwo.” - powiedział nam prezes Szpitala Powiatowego w Zambrowie Bogusław Dębski.

Lądowisko dla helikopterów to pilna inwestycja szpitala, która może pomóc w ratowaniu zdrowia i życia, zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają szybkiego transportu. Jak ustaliliśmy, planowane do utworzenia lądowisko ma powstać w obrębie posesji zambrowskiego szpitala. Aktualnie toczą się postępowania administracyjne w Urzędzie Miasta Zambrów.

Z przesłanego nam pisma Zarządu Powiatu dowiadujemy się, że Powiat Zambrowski, który posiada 100 % udziałów w spółce Szpital Powiatowy Sp. z o. o. w Zambrowie, ma zabezpieczone w budżecie na ten rok środki finansowe w kwocie 500 tys. zł. Kwota ta ma być przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki z przeznaczeniem na doposażenie szpitala na potrzeby SOR.

W załączniku do artykułu dołączamy skan pisma Zarządu Powiatu z poparciem wniosku Szpitala Powiatowego w Zambrowie.

ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: