REKLAMA:

Wieści z budowy dwóch odcinków trasy S8 [foto]

inwestycje
28.07.2015 r., godz. 06.20
Wieści z budowy dwóch odcinków trasy S8
Postępy prac budowlanych na odcinkach drogi krajowej nr 8 od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina oraz od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego, z miesiąca na miesiąc są coraz bardziej widoczne. W przypadku tego pierwszego na placu budowy powstają już pierwsze elementy mostów i wiaduktów. Ponadto archeolodzy pracujący przy budowie drogi S8 dokonali niecodziennego odkrycia. Znaleźli cmentarzysko kultury przeworskiej z bogatym wyposażeniem.

Przypominamy, że roboty związane z budową ponad 15-kilometrowej dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina rozpoczęły się w połowie października minionego roku. Głównym wykonawcą jest włoska firma ASTALDI S.p.A.

Inwestycja zakłada budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 15,4 km wraz z dwoma węzłami drogowymi (Kołaki i Mężenin), obiektami inżynierskimi, urządzeniami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu, a także budowę dróg zbiorczych i dojazdowych. Aktualne zaawansowanie prac na tym odcinku szacuje się na około 35%. Obecnie trwa wykonywanie ustrojów nośnych na obiektach mostowych, wykonywanie nasypów, tworzenie podbudowy na niektórych odcinkach (np. z kruszywa), a na odcinku najbardziej zaawansowanym układanie masy (warstwa wiążąca).

Zgodnie z umową firma Astaldi ma wybudować ten odcinek do grudnia 2016 roku, za kwotę 434,8 mln zł. Na wykonaną drogę Włosi zaoferowali 10-letnią gwarancję.

Z kolei plac budowy od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego został przekazany 28 stycznia br. Prace w tej części drogi wykonuje hiszpańskie konsorcjum firm „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU” S.A. Hiszpania.

Odcinek ma dokładnie 14,91 km i został zaprojektowany jako dwujezdniowa droga ekspresowa z rezerwą terenu pod trzeci pas ruchu. Obiekty inżynierskie (m.in. 1 most i 7 wiaduktów) mają być wykonane od razu dla przekroju trzypasmowego. W ramach przetargu przewiduje się także budowę jednego węzła (Szumowo). Powstaną drogi serwisowe oraz urządzenia służące ochronie środowiska: 2,5 km ekranów akustycznych, 13 przejść dla zwierząt w tym 2 górą, a nawet zbiorniki lęgowe dla płazów.

- „Zaawansowanie prac szacujemy tam na prawie 7%. Trwają roboty branżowe, m.in. przebudowa kolidującego gazociągu wysokiego ciśnienia, prace fundamentowe przy dziewięciu obiektach mostowych, a także wymiany gruntów, wykopy, nasypy, stabilizacja podłoża. Termin zakończenia prac przy tym odcinku to trzeci kwartał 2017 roku.” – poinformował nas rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Podczas prac budowlanych ma być utrzymany na „ósemce” ruch dwukierunkowy z ograniczeniami prędkości i zakazami wyprzedzania. Ma to zminimalizować utrudnienia w ruchu podczas robót.

Archeologiczne perełki na terenie budowy S8
Jak udało nam się dowiedzieć, w ramach badań archeologicznych, jakie towarzyszą budowie trasy S8, archeolodzy natrafili m.in. na cmentarzysko ludności kultury przeworskiej – datowane na II w. n.e. z pochówkami ciałopalnymi z bogatym wyposażeniem. Przetrwały groty włóczni i oszczepów, elementy tarcz, ostrogi, bogato zdobiona biżuteria - zapinki z brązu, srebrne i szklane paciorki, kościane grzebienie, przęśliki. Wyjątkowym znaleziskiem są, odkryte w jednym z grobów, fragmenty naczynia – tzw. ceramika terra sigilata oraz wyroby szklane importowane z terenów imperium rzymskiego.

W miejscach, gdzie natrafiono na znaleziska, prace przy budowie drogi zostały wstrzymane na kilka tygodni.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: