REKLAMA:

Zambrowskie Żubry rozdane [foto]

kultura
23.02.2014 r., godz. 06.15
Zambrowskie Żubry 2013
Zespół Łzy oraz tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT w Łomży wystąpili w czasie sobotniej gali wręczenia zambrowskich statuetek.

Pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu par tanecznych z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT w Łomży zainaugurował uroczystą galę wręczania Zambrowskich Żubrów. Nagrody te przyznane zostały przez burmistrza miasta po raz 14.

Nagrody Burmistrza Miasta Zambrów przyznawane są za szczególne osiągnięcia na różnych płaszczyznach życia. Jest to wyróżnienie dla tych, którzy poprzez swoje działania, pasje i chęci promują Zambrów. Pierwsza edycja tego wyjątkowego wydarzenia miała miejsce w 2001 roku. W tegorocznej edycji po raz pierwszy nagrody były przyznawane w 9 kategoriach.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogły instytucje, stowarzyszenia, szkoły, radni, a nawet grupa mieszkańców Zambrowa. W ten sposób powstała lista nominowanych. Laureatów nagrody wyłoniła natomiast kapituła powołana przez burmistrza Zambrowa. Jedynie w kategorii „Najlepszy nauczyciel” o laureacie zadecydowali mieszkańcy Zambrowa wypełniając specjalną ankietę internetową.

W kategorii Twórczość i Upowszechnianie Kultury w tym roku kapituła konkursowa postanowiła nagrodzić Teresę Bart. Od początku istnienia współtworzy zambrowski Teatr Form Różnych. Przez lata swojej działalności wyróżniała się niezwykłymi umiejętnościami i bardzo dobrym warsztatem aktorskim. Wraz z teatrem odnosiła niezliczone sukcesy zarówno na gruncie miejskim, jak i ogólnopolskim, czy międzynarodowym. W roku 2012 wystąpiła w teledysku zambrowskiego twórcy – Pawła Jasionowskiego z zespołu „Masters”, zaś w listopadzie 2013 roku panią Teresę Bart, mogła podziwiać cała Polska, ponieważ zambrowianka uczyła sztuki kulinarnej amerykańskich dyplomatów. Razem z panią Teresą w tej kategorii nominowana była Katarzyna Nita-Murawska.

Złotego Żubra za inwestycję 2013 roku otrzymali Państwo Jagodzińscy za budowę Domu Handlowego „Jubilatka” w Zambrowie przy Alei Wojska Polskiego 39. Dawny budynek został zaadoptowany i rozbudowany, wybudowano ok 20 miejsc parkingowych. Nowo powstały budynek mieści lokale o łącznej powierzchni ok 1300m2. W budynku mieści się sklep AGD/RTV o powierzchni 300m2, sklep odzieżowy o powierzchni 150m2. Pozostała powierzchnia przeznaczona jest pod wynajem. Inwestycja szacowana jest na blisko 2 mln złotych. Zakończyła się w 2013 roku.

Inwestorem roku została firma „INTER-TECH” Piotr Jankowski. Firma powstała w 2008 roku, zajmuje się produkcją maszyn rolniczych oraz sprzedażą części. Zatrudnia kilkadziesiąt osób. W roku 2013 stworzyła ponad 50 miejsc pracy. Docelowo ma zatrudnić około 300 osób. Umożliwia pracę mieszkańcom Zambrowa oraz promuje nasze miasto na targach krajowych i zagranicznych. Firma Inter-Tech w Zambrowie jest kojarzona na rynkach światowych.

Żubrem za upowszechnianie Kultury Fizycznej kapituła uhonorowała Marka Janusza Romanka. Pan Marek popularyzuje najprostszą i najtańszą formą upowszechniania kultury fizycznej jaką jest bieganie. Własnym przykładem potwierdził, że o sporcie nie tylko trzeba mówić, ale przede wszystkim go promować. Uważa, że ten sport nie musi być tylko dla zawodowców, nie ma w nim ograniczeń wiekowych – wręcz przeciwnie, ponieważ pan Marek mimo ukończonych 50 lat przebiegł w 2013 roku do dnia dzisiejszego łącznie ponad 1500km, w tym sześciokrotnie reprezentując miasto Zambrów. Razem z panem Markiem do Żubra nominowani byli: Drużyna Speedballowa NexXTeaM Zambrów, Artur Więzowski, Stowarzyszenie „Rekord Zambrów” i Leszek Chodkiewicz.

Siostra Justyna – Małgorzata Lachowska otrzymała Złotego Żubra w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna. Siostra Justyna jest opiekunem Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Zambrowie. Bardzo aktywnie rozwija wolontariat w szkole i parafii. Razem z Siostrą Justyną o żubra w tej kategorii walczyli: Koło Wolontariatu przy ZSA, Fundacja CoderDojo, Ewa Hryńko oraz Renata Kasprzak.

Mieszkańcy Zambrowa drogą internetową w kategorii „Najlepszego nauczyciela” w 2013 roku wybrali panią Ewę Zofię Grajewską. Pani Ewa jest nauczycielem dyplomowanym z 30 letnim stażem pracy. Od 2005 roku bardzo efektywnie łączy pracę nauczyciela z obowiązkami wicedyrektora Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zambrowie. W ostatnich dziesięciu latach uczniowie pani Ewy w Wojewódzkich Konkursach Historycznych organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty uzyskali 24 tytuły laureata i 18 tytułów finalisty. Jej uczniowie zajmują również czołowe miejsca w konkursach historycznych na szczeblu miasta, rejonu i powiatu. O tytuł „Najlepszego nauczyciela” walczyli: Marzena Tyszka, Beata Bagińska oraz Grzegorz Zawistowski.

W kategorii najlepszy uczeń, co roku przyznawane są trzy Złote Żubry. W podkategorii szkoły podstawowe nagrodzono Michała Przerwę, absolwenta Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie. W gimnazjach – Damiana Wyszołmirskiego - absolwenta MG1. Najlepszym uczniem szkół ponadgimnazjalnych został Krzysztof Mioduszewski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W kategorii tej nominowani byli również: ze szkół gimnazjalnych Aleksandra Bagnowska (MG1) i Bartosz Korzeb (ZSO), a ze szkół podstawowych Jakub Trzaska (SP3) oraz Piotr Tekliński (SP5).

Złotego Żubra w kategorii Najlepszy Sportowiec otrzymał Przemysław Jastrzębski. Mieszkaniec Zambrowa, od najmłodszych lat gra w piłkę nożną. Od 2002 roku rozpoczął regularne treningi w Zambrowskim Klubie Sportowym „Olimpia” w najmłodszej grupie „Żaki”. W 2008 roku został powołany do kadry reprezentacji Polski U-15, w której rozegrał 6 meczów i zdobył dwie bramki. W latach 2009-2012 był piłkarzem Jagiellonii Białystok i Wigier Suwałki. W 2012 roku z drużyną Jagiellonia Białystok zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii junior starszy. W roku 2013 powrócił do Olimpii Zambrów. W rundzie wiosennej grał w III lidze warmińsko-mazursko-podlaskiej zdobywając 3 bramki. Razem z Przemkiem do nagrody w tej kategorii nominowani byli: Anna Kaczyńska-Youssfi, Andrzej Gosk, Marcin Ciborowski, Piotr Ponichtera i Olgierd Michalski.

Najlepszym Wydarzeniem Kulturalno-Społecznym wybrano Półkolonie z parafią Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Półkolonie organizowane były już po raz szósty przez ks. Dawida Rosińskiego. Udział w letnim odpoczynku wzięło 350 dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz 50 opiekunów i wolontariuszy. Na każdy dzień zorganizowane zostały atrakcje: wycieczki, zawody sportowe, konkursy gry i zabawy. W Centrum Kultury odbył się koncert Majki Jeżowskiej. Na zakończenie półkolonii w niedzielę odbyła się Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, podczas której młodzież, opiekunowie i księża podziękowali Bogu za wspaniały, wspólnie spędzony wolny czas. Razem o ten tytuł rywalizowały: Międzynarodowy Konkurs Fortepianowy im. W. Lutosławskiego, Festiwal Muzyki Niezależnej „Muzyczne Horyzonty”, I Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej, Akcja Szlachetna Paczka oraz Akcja Pola Nadziei.

Podczas uroczystej gali wręczona została również nagroda Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury – Złoty Pegaz w kategorii „Kulturalny Zambrów”. Nagrodę otrzymał Zbigniew Teofil Jach.

Po wręczeniu statuetek na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Łzy. Łzy jest znanym polskim zespołem wykonującym muzykę pop rock. Wokalistka zespołu Sara Chmiel natychmiast nawiązała świetny kontakt z publicznością, wielokrotnie zachęcając do wspólnego śpiewania. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwory z najnowszej płyty „Bez słów…”. Nie zabrakło również największych przebojów grupy tj.: „Agnieszka”, „Narcyz” czy „Jestem, jaka jestem”.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z Gali wręczania nagrody Burmistrza Miasta Zambrów – Żubry 2013.

Wkrótce opublikujemy videorelację z tego wydarzenia.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: