REKLAMA:

Czym naprawdę jest zdrowy styl życia?

społeczeństwo
31.01.2014 r., godz. 06.15
Czy zdajemy sobie sprawę co tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie? Czy wiemy jak o nie dbać?

W zdrowiu publicznym funkcjonują Pola Zdrowia Lalonda. Jak mówi dietetyk z Zambrowa Marta Żebrowska, Lalond był Ministrem Zdrowia w Kanadzie. Jego raport z 1973 roku okazał się przełomowy w zdrowiu publicznym. W raporcie tym jasno napisano, że o naszym zdrowiu decydują 4 czynniki: styl życia, środowisko, dziedziczność i opieka zdrowotna.

- „Co wchodzi w styl życia? Przede wszystkim sposób żywienia. Fast foody, nieregularne posiłki, alkohol, brak owoców i warzyw – to właśnie jest styl życia.” - mówi Marta Żebrowska z poradni dietetycznej w Zambrowie.

W Stanach Zjednoczonych już co trzeci nowotwór powodowany jest nadwagą i otyłością. W Polsce już 29% jedenastolatków ma nadwagę lub otyłość. Coraz więcej mówi się, że palenie tytoniu, które również jest stylem życia, spadnie „z podium” jako najczęstszy sprawca nowotworów, a jego miejsce zajmie otyłość. Czym spowodowana jest nadwaga i otyłość?

- „Stylem życia. Nie chodzi tylko o to, czego jemy za dużo, ale również o to, czego jemy za mało. Mówię o błonniku. Bogate w błonnik jest ciemne pieczywo, grube kasze, warzywa i owoce. Jest on bardzo ważnym składnikiem, ponieważ wpływa na obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu i likwiduje zaparcia.” - informuje Marta Żebrowska.

Pod pojęciem „styl życia” mieści się także aktywność fizyczna. Niestety, również i jej brakuje w codziennym życiu, chociaż mogłaby pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Dodatkowo do tej kategorii zalicza się prawidłowy odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Styl życia determinuje nasze zdrowie w 53%.

Kolejnym czynnikiem, o którym pisze kanadyjski Minister Zdrowia, jest środowisko, którego wpływ na zdrowie wynosi 21%. Mowa tu o czystej wodzie, czystym powietrzu, ograniczaniu promieniowania i uporczywego hałasu. Jak wynika z raportu Lalonda dziedziczność zaledwie w 16% wpływa na nasze zdrowie.

Ostatnim determinantem zdrowia, który ma jedynie 10% wpływ jest opieka zdrowotna.

- „Sami mamy największy wpływ na stan naszego zdrowia. Nic nie da narzekanie na opiekę medyczną, jeśli nie pójdziemy po rozum do głowy i nie przeprowadzimy modyfikacji w stylu życia i nie będziemy dbać o środowisko.” - podsumowuje dietetyk Marta Żebrowska.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: