REKLAMA:

„Szlachetne Paczki” trafiły do rodzin z Zambrowa

społeczeństwo
09.12.2013 r., godz. 06.40
Finał Szlachetnej Paczki
Kilkudziesięciu zambrowskich wolontariuszy przez dwa dni odbierało paczki od darczyńców i rozwoziło je do rodzin potrzebujących. Mowa o tegorocznym finale „Szlachetnej Paczki”.

Projekt „Szlachetnej Paczki” polegał na dotarciu przez wolontariuszy do rodzin ubogich, potrzebujących różnorakiej pomocy. W ramach akcji w ciągu minionej soboty i niedzieli kilkudziesięciu wolontariuszy rozwiozło paczki do 75 rodzin z Zambrowa i okolic. W sobotę obdarowanych zostało 17 rodzin, natomiast w niedzielę - 58.

Przez cały październik i listopad wolontariusze z Zambrowa odwiedzili 104 rodziny. Poprzez wypełnianie specjalnych ankiet mieli za zadanie rozpoznanie faktycznych, a jednoczenie realnych do zaspokojenia potrzeb. W sumie do ogólnopolskiej anonimowej internetowej bazy danych wprowadzonych zostało 75 rodzin z naszego powiatu.

Następnie wolontariusze szukali darczyńców. Do przygotowania konkretnych paczek w Zambrowie zgłosiło się wiele osób indywidualnych, grup oraz instytucji. Ponadto zgłaszali się darczyńcy z całej Polski poprzez odwiedzanie oficjalnej strony akcji i zadeklarowanie chęci przygotowania paczki dla konkretnej rodziny z Zambrowa.

W paczkach, które często składały się z kilku kartonów, znajdowały się produkty spożywcze, chemiczne, ubrania, sprzęt AGD oraz meble. Dla dzieci w paczkach znalazły się m.in. przybory szkolne i zabawki.

Wszystkie paczki darczyńcy w minioną sobotę i niedzielę dostarczali do zambrowskiego magazynu „Szlachetnej Paczki” – sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 3. Część paczek darczyńcy przesyłali z odległych miast. Do przywiezienia paczek z Warszawy potrzebny był samochód ciężarowy. Paczki, które trafiały do magazynu natychmiast były oznakowane i przekazywane wolontariuszom, którzy wcześniej ankietowali potrzebujące rodziny.

Wolontariusze odwiedzili każdą rodzinę ponownie, tym razem dostarczając jej paczkę z rzeczami, o które dana rodzina prosiła. Podczas przekazywania paczek wolontariusze przyglądali się reakcjom rodzin na otrzymane prezenty i sporządzali ankiety. Transportem paczek zajmowali się sami wolontariusze, którym pomogli również zambrowscy policjanci.

- „Najbardziej w pamięci utkwiła mi jedna z rodzin, a raczej reakcja jednej z dziewczynek. Dziewczynka zaczęła tak piszczeć na widok lalki barbie, że słychać było jej radość chyba na ulicy. Zazwyczaj starsi, rodzice bardziej patrzyli na artykuły spożywcze, które są bardzo potrzebne teraz na święta. Rodziny cieszą się, że będą mieli normalne święta. Dorośli będą mogli upiec ciasta, przygotować potrawy, zaś dzieci mają już prezenty. Z negatywną reakcją rodzin się nie spotkaliśmy. Raczej każda rodzina przyjmowała nas z radością. Myślę, że wszystkie rodziny są zadowolone bo dostać taką paczkę jest naprawdę ciężko.” - powiedział nam Arkadiusz Choromański, jeden z wolontariuszy.

W sumie w tegoroczną akcję „Szlachetnej Paczki” w Zambrowie zaangażowanych było 32 wyszkolonych, pełnoletnich wolontariuszy oraz kilkudziesięciu wolontariuszy wspomagających.

Warto dodać, że w tym roku świąteczną pomoc w całym kraju otrzymało ponad 17 tysięcy rodzin. Wśród tegorocznych darczyńców jest prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka, znani dziennikarze, sportowcy oraz artyści.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: