REKLAMA:

53 rodziny z Zambrowa otrzymały szlachetne paczki

społeczeństwo
10.12.2012 r., godz. 06.30
53 rodziny z Zambrowa otrzymały szlachetne paczki
Przez dwa dni odbierali paczki od darczyńców i rozwozili do rodzin potrzebujących. Sprawili tym wiele radości rodzinom ubogim. Mowa o wolontariuszach z ZS1 i MG1 w Zambrowie, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

"Szlachetna Paczka" to akcja świątecznej pomocy. Na terenie kraju organizowana jest po raz dwunasty. Zambrów włączył się do niej po raz trzeci. W ramach akcji w ciągu minionej soboty i niedzieli kilkudziesięciu wolontariuszy rozwiozło do 53 rodzin z Zambrowa i okolic paczki. W sobotę obdarowanych zostało 9 rodzin, natomiast w niedzielę - 44.

Akcja polegała na dotarciu przez wolontariuszy do ubogich rodzin potrzebujących różnorakiej pomocy. Wolontariusze odwiedzali takie rodziny i poprzez wypełnianie specjalnej ankiety mieli za zadanie rozpoznanie faktycznych, a jednoczenie realnych do zaspokojenia potrzeb.

- "Priorytetem w tym roku były osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz osoby starsze." - powiedział nam koordynator akcji „Szlachetna Paczka” na terenie Zambrowa Jakub Gołaszewski.

W sumie zambrowscy wolontariusze do ogólnopolskiej anonimowej internetowej bazy danych wprowadzili 53 rodziny. Przy każdej wyszczególnione było czego dana rodzina najbardziej potrzebuje.

Następnie wolontariusze szukali darczyńców. I to skutecznie, bo do przygotowania konkretnych paczek w Zambrowie zgłosiło się wiele osób indywidualnych, grup oraz instytucje, w tym Urząd Miasta, Zespół Szkół nr 1 w Zambrowie, czy firma "Pomoc Drogowa Rytelewski". Ponadto darczyńcy z całej Polski zgłaszali się sami, poprzez odwiedzanie oficjalnej strony akcji i zadeklarowanie chęci przygotowania paczki dla konkretnej rodziny z Zambrowa. W ten sposób paczki dla potrzebujących z Zambrowa przygotowały osoby z Warszawy, a nawet z okolic granicy polsko-czeskiej. Jak udało nam się dowiedzieć, jedną z paczek przygotowali nawet znani aktorzy, wśród których był m.in. Marek Kondrat.

W paczkach, które często składały się z kilku kartonów, przeważnie znajdowały się produkty spożywcze, chemiczne, ubrania i sprzęt AGD. Były też prawdziwe prezenty, te, o których rodziny na co dzień mogą tylko pomarzyć. Dla dzieci w paczkach znalazły się m.in. przybory szkolne i zabawki.

Wszystkie przygotowane paczki darczyńcy w minioną sobotę i niedzielę dostarczali do zambrowskiego magazynu „Szlachetnej Paczki” – budynku salki gimnastycznej ZS1. Część paczek darczyńcy przesyłali z odległych miast. Do przywiezienia paczek z Warszawy potrzebny był samochód ciężarowy. Paczki, które trafiały do magazynu natychmiast były oznakowane i przekazywane wolontariuszom, którzy wcześniej ankietowali potrzebujące rodziny. Wolontariusze odwiedzili każdą rodzinę ponownie, tym razem dostarczając jej paczkę z rzeczami, o które dana rodzina prosiła. Transportem paczek zajmowali się sami wolontariusze. Pomogli także zambrowscy policjanci, firma "ZORZA" oraz Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi, którzy udostępnili swoje busy.

- "Reakcje rodzin były przeróżne. Większość płakała ze wzruszenia i świadomości, że istnieją ludzie, którzy potrafią i chcą pomagać" - powiedziała nam Renata Kacprzak, jedna z wolontariuszek.

W sumie w tegoroczną akcję "Szlachetnej Paczki" w Zambrowie zaangażowanych było ok. 80 wolontariuszy z ZS1 i MG1 oraz nauczyciele z różnych zambrowskich szkół. Dzięki tak dużej grupie osób, które wyraziły chęć pomocy, akcja przebiegła bardzo sprawnie.

- "Ideą Szlachetnej Paczki jest pomoc konkrentego człowieka konkretnej osobie. Jest to pomoc bezwarunkowa, robimy to wszystko z serca i gdy widzimy rodzinę, która dostaje paczkę i widać u nich łzy w oczach, to u nas samych kręci się łezka w oku. Lubimy pomagać osobom, które są w potrzebie, wspierać ich duchowo oraz chcemy pomóc podnieść się im z trudnej sytuacji życiowej." - powiedział nam Jakub Gołaszewski.

Warto dodać, że w tym roku świąteczną pomoc otrzymało ponad 13 tysięcy najbardziej potrzebujących rodzin z całego kraju. Wśród tegorocznych darczyńców jest prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka, znani dziennikarze, sportowcy oraz artyści.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: