REKLAMA:

Dzieci z MP6 uczyły się udzielania pierwszej pomocy

edukacja
29.03.2012 r., godz. 06.05
Dzieci z MP6 uczyły się udzielania pierwszej pomocy
W sytuacji stresowej to często dzieci zachowują większą trzeźwość umysłu, niż dorośli, dlatego już od najmłodszych lat warto jest uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy. W marcu odpowiednie szkolenie przechodziły dzieci w MP6.

Chcąc, aby coraz więcej dzieci już w najmłodszych latach było świadomych w niesieniu pomocy, chociażby w najprostszej postaci, w Miejskim Przedszkolu nr 6 w Zambrowie odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy wśród przedszkolaków pn. „Pokonaj strach i ratuj”. Spotkanie poprowadzili: pielęgniarka Bogumiła Wojno i ratownik medyczny Mariusz Duchnowski.

Dzieci poznawały m.in. wyposażenie apteczki, uczyły się bandażowania różnych części ciała, a także dowiedziały się jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon i wykonywać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

- „Przedszkolna podstawa programowa gwarantuje minimum wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Maluchy uczą się, że w razie zagrożenia muszą wezwać pomoc i pod jaki numer zadzwonić. Jednak dopiero w podstawie programowej ostatniej klasy gimnazjum i szkoły średniej jest mowa o udzielaniu pierwszej pomocy. Niestety, bardzo często nauka sprowadza się do przedstawienia suchych formułek dotyczących postępowania w razie wypadku, podczas gdy nic nie zastąpi zajęć z pielęgniarką czy ratownikiem medycznym, dla których sytuacje zagrożenia życia są codziennością.” - twierdzi nauczycielka MP6 Justyna Marcak – „Wszystko jest dobrze, dopóki nie wydarzy się coś złego naszym bliskim. Dopiero w takim momencie człowiek uświadamia sobie, jak ważna i przydatna jest znajomość udzielenia pierwszej pomocy, że dobrze by było wiedzieć, co zrobić i przełamać ten paraliżujący strach.” – dodaje wychowawczyni.

Nauczyciele podkreślają, że dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i na pewno zapamiętają zdobyte wiadomości i umiejętności, dzięki czemu w razie potrzeby będą potrafiły wykorzystać je w praktyce.

O tym, że zasad udzielania pierwszej pomocy warto uczyć od najmłodszych lat, świadczą przykłady, o których głośno było w mediach ogólnopolskich. Wszyscy słyszeli o 6-letnim Adasiu, który wezwał pogotowie, gdy jego mama straciła przytomność, albo o 12-letnim Mateuszu, który powiadomił straż pożarną, gdy rodzice i siostra podtruli się tlenkiem węgla.

W sytuacji stresowej to często dzieci zachowują większą trzeźwość umysłu. Pamiętają chociażby, jaki jest numer do pogotowia, a dorośli często nie.

ŁL


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: