Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Znany jest termin pochówku żołnierzy polskich poległych w 1920 roku
wiadomości lokalne
12.02.2018 r., godz. 12.00

16 marca odbędzie się uroczysty pochówek szczątek żołnierzy 201. pułku piechoty poległych w 1920 roku w boju pod Paprocią i Pęchratką. Żołnierze dołączą do swoich kolegów i towarzyszy broni spoczywających w kwaterze wojennej na cmentarzu w Szumowie.

Członkowie stowarzyszenia „Wizna 1939” pod koniec listopada ubiegłego roku podczas prac prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo, natrafili na zbiorową mogiłę, w której pochowanych zostało dziesięciu żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w boju pod Paprocią i Pęchratką. Więcej na ten temat pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.

W związku z odnalezieniem mogiły i wynikami ekshumacji, w ostatnim czasie trwały przygotowania do organizacji uroczystości pogrzebowej. Została ona zaplanowana na 16 marca. Uroczystość rozpocznie się od mszy świętej o godz. 10:00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Andrzejewie. Następnie około godz. 13:00 odbędzie się obrzęd pogrzebowy na cmentarzu w Szumowie. Żołnierze zostaną pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201. pułku piechoty w kwaterze wojennej z 1920 roku.

- „Wystąpiłem z taką inicjatywą, żeby szczątki tych żołnierzy były złożone w naszym grobie Nieznanego żołnierza. Wiem, że stowarzyszenie Wizna czyni duże starania, żeby miało to godną oprawę. Na chwilę obecną trwają procedury, które pozwolą szczątki tych żołnierzy przekazać na teren województwa podlaskiego.” - mówił wójt Jarosław Cukierman, podczas grudniowej sesji Rady Gminy Szumowo.

W imieniu organizatorów zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do wzięcia udziału w uroczystości pogrzebowej i godnego pożegnania żołnierzy, którzy polegli w walce o wolną Polskę.


BD© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2018 r.